mizahgastesi bardak
Derleme

2000’lerin Başlarında Hayatımıza Giren Unutulmaz Diziler

Hepimizin bildiği gibi bir diziyi ortaya çıkarmak oldukça zor ve emek isteyen bir iş. Kaliteli ve başarılı dizi yapmak ise haliyle çok daha zor. Günümüzde sürekli yeni dizilerin başladığını görüyoruz, bu diziler izleyici tarafından sevilirse yani reyting alırsa devam ediyor; alamazsa da bitiyor. Şu an bunlar bize çok normal geliyor fakat bundan 20 yıl önce aynı şeyden bahsedemezdik. Dizi ve film sektörü günümüzdeki kadar gelişmiş değildi, doğal olarak set koşulları da şimdiki kadar konforlu değildi. Biz de o unutulmaz dizileri yeniden hatırlamak ve anmak istedik. Bugünkü yazımızda 2000’li yılların başında yapılmış olup gönlümüzü fetheden yerli dizilerimizi derledik, keyifli okumalar.

Yedi Numara

Yedi Numara oyuncuları kimlerdir, konusu nedir? Yedi Numara nerede, kaç  yılında çekildi? - Son Dakika Haberleri Milliyet

2000 yılında başlayan dizi kendinden sonra gelecek olan komedi türündeki dizilere ilham kaynağı oldu. Aile dizisi olan ve birçok başarılı oyuncunun rol aldığı yapımın başrolünde Şebnem Sönmez ve Engin Alkan yer alıyordu. Dizinin süresi ise 40 dakika civarıydı ve bu ülkemiz için alışılmış bir durum değildi. Hala ülke olarak saatlerce süren dizilerimizin sürelerinin düşürülmesini arzu ediyoruz. Umuyoruz ki dizi sürelerimiz kısaltılır ve böylece daha kaliteli yapımları daha az vakit harcayarak izleriz.

Hayat Bilgisi

Hayat Bilgisi'nin Kikirik'i Çisil Oral şimdi nerede, ne yapıyor? - Son  Dakika Magazin Haberleri

Hayallerimizi süsleyen bir lise dizisi olan Hayat Bilgisi adından da bildiğimiz üzere hayat dersleri veren, içi dolu bir diziydi. Perran Kutman ve Tarık Pabuççuoğlu‘nun ustalaşmış oyunculukları ile gençlik dizisi olmanın ötesine geçen Hayat Bilgisi dizisi 2003’de başladığı ekran hayatını 2006 yılında noktaladı. O günden beri tekrar bölümleri bile heyecanla izlenen dizi, karakterleri ve konusuyla izleyicinin gönlündeki yerini korumaya devam ediyor.

Tatlı Hayat

Tatlı Hayat Dizisi Nerede Çekildi? - Milliyet Emlak Dergi

ABD yapımı The Jeffersons dizisinden uyarladığımız ve çok başarılı olduğumuz bir dizi Tatlı Hayat. Başrollerinde Türkan Şoray ve Haluk Bilginer olduğunu görünce bile dizinin başarısı hakkında tahminler yürütüyoruz fakat bir dizinin başarılı olmasının tek yolu oyunculuk değil elbette. Kötü bir senaryo iyi oynansa bile daimi başarı sağlamayacaktır. Bu yüzden de Tatlı Hayat için her şeyiyle başarılı bir dizi diyebiliriz.

Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi'nin meşhur fırını hakkındaki gerçeği çok az kişi biliyor! -  Resim 1

Başrollerinde Savaş Dinçel, Sermin Hürmeriç, Peker Açıkalın ve Hasan Kaçan gibi oyuncuların yer aldığı dizi ülkemizde iz bırakmış bir başka yapım. 2002 yılında ekran yolculuğuna başlayan dizi özellikle Hasan Kaçan’ın Heredot Cevdet karakteriyle ayrı bir önem kazandı. Karakterin kıraathanede anlattığı derin ve anlamlı hikayelerin izleyici tarafından sevilmesi ile adını unutulmazlar arasına yazdıran dizi hala izleyicinin gözündeki değerini koruyor.

Avrupa Yakası

Hangi Avrupa Yakası Karakterisin?

Hakan Algül‘ün yönetmen, Gülse Birsel‘in senarist olduğu ve başrolünde yer aldığı Avrupa Yakası, ülke olarak ortaya koyduğumuz en kaliteli diziler arasında yer alıyor. Dizi ekrana veda ettiği 2009 tarihinden bu yana izleyicinin aklındaki yerini koruyor. Burhan Altıntop, Dilber Hala, Şahika Koçarslanlı ve Gaffur Aksoy gibi başarılı karakterleriyle seyirciyi kahkahaya boğan Avrupa Yakası, yıllar geçse de hikayesi ve karakterleriyle hatırlanacak. Avrupa Yakası gibi başarılı dizilerimizin çoğalmasını umuyoruz.

Melike Zehra Karadeniz

Bir Neslin Hafize Annesi: Adile Naşit

önceki yazı

Ortamlarda Satılacak Filmler: İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımı Fimleri

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.