mizahgastesi bardak
İnceleme

41 Kere Maşallah: 9 Kere Leyla

0

Haluk Bilginer, Demet Akbağ gibi muazzam oyunculuklara Fırat Tanış, Elçin Sangu, Alican Yücesoy gibi başarılı isimlerin eşlik ettiği 9 Kere Leyla filmi bugün rötarlı olarak Netflix’te yayınlandı. İzlemesi görsel bir şölen olan filmi sizin inceledik.

Filmin Künyesi

Senaryosunu Ezel Akay, Adnan Yıldırım, Uğur Saatçi ve Özlem Lale’nin beraber ele aldığı film; cins diyebileceğimiz karakterleri, ustaca kurgulanmış mekanları, zamanda yolculuk hissiyatı veren duvarları ile bir tiyatro oyununu izliyormuş gibi hissettiriyor. Yönetmen koltuğunda tecrübeli, usta isim Ezel Akay izleyicinin dikkatini bir an bile filmden çekmemeye yemin etmiş gibi. Filmin yüksek temposu ve seyir keyfi 2 saate yakın filmde asla düşmüyor. Bir Haluk Bilginer’den daha iyi ne olabilir ki sorusuna bizim gibi ‘Tabii ki dört Haluk Bilginer’’ cevabı verenlerdenseniz filmde doya doya oyunculuk izleyeceksiniz. Kendi zarif, oyunculuğu dişli büyük oyuncu Demet Akbağ’ın oyunculuğuna diyecek söz yok, sadece ülkece iyi ki sahibiz diyebiliyoruz. Film boyunca güzelliğiyle büyüleyen başarılı oyuncu Elçin Sangu’ya Alican Yücesoy ve Fırat Tanış’ın her rolün altından kalkan oyunculuğu eşlik ediyor.

Filmin Konusu

Evliliğini kurtarmak isteyen arkeolog Adem Evliyaoğlu (Haluk Bilginer) ve ev kadını Leyla Evliyaoğlu (Demet Akbağ)’nun aile dostları evlilik terapisti Nergis’e terapiye gitmeleriyle başlıyor. Evliliklerini kurtarmak isteyen çift sanat eserleri, tarihi eserler arasında yaşarken kendilerini bir anda antik bir el yazması ele geçirme planı içinde buluyorlar.

Etkisi – Tepkisi

Film, ülkemizdeki kadının bulunduğu yere sanatla iğneleyici ve düşündürücü bir şekilde dikkat çekiyor. Tabii bu filmin senarist ekibinde bir kadının varlığı da film boyunca kendini hissettiriyor. Alışılmışın dışında çekimlere ve moral yükselten müziklere sahip filme bir tür seçmek istersek absürt müzikal komedi diyebiliriz. Tadı damağımızda kalan eski filmlere ve Haluk Bilginer’in Kral Lear’ına yapılan göndermeler, tiyatro ve sinemaseverlerin yüzünde tebessüm yaratıyor. Kurulmak istenen erklik düzenine, kadının bu düzendeki yerine ve sebeplerine hepimizin aklına gelen cevapları akla gelmeyecek bir şekilde cevap veren film, arşivimizde ara ara açıp izlemek istediğimiz o filmlerden olacağa benziyor.

Meselenin cinsiyet değil zihniyet olduğunu anlatan bu filmin zihnini biz çok sevdik, iyi seyirler.

Gülbilge Tuğçe Tefek
Tanısan Gülersin / Nekşflikş Sorumlusu

Merkezinde Bir Topun Değil, Hayatların Yer Aldığı En İyi Futbol Filmleri

önceki yazı

Altan Erkekli’nin Derinlere Nüfuz Eden 5 Yapımı ve 15 Repliği

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.