mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

5 Savaş Filmi: Dünya’da Değil, Sinemada

savaş filmi

Durağan filmlerden sıkılanlar daha hareketli ve aksiyon dolu filmlerin arayışına girebilirler. İşte tam o esnada savaş filmleri imdadınıza yetişir. Heyecanla izleyeceğiniz 5 savaş filmi ile karşınızdayız. Keyifli okumalar.

Er Ryan’ı Kurtarmak

savaş filmi-er ryan
(1998)

Robert Rodat tarafından yazılan, II. Dünya Savaşı konulu epik savaş filmidir. Film, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin, diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır. 1998’de vizyona giren Er Ryan’ı Kurtarmak, oyunculuk, gerçekçilik, sinematografi, müzik, senaryo ve Spielberg’in yönetmenliği ile eleştirmenler ve izleyicilerden beğeni topladı ve birçok film eleştirmeninin 1998’in ilk 10 listesinde yer aldı. Er Ryan’ı Kurtarmak, yayınlanmasından bu yana tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi ve efsane bir savaş filmi olarak da hafızalara kazındı.

The Thin Red Line

Savaş filmi
(1998)

James Jones’in eserinden yola çıkarak çekilen filmin oyuncu kadrosu oldukça geniştir. Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack filmde yer alır. II. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin stres dolu dakikalarını iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Bunun yanında savaş sırası ve sonrasında askerlerin yaşadıklarını anlatan gerçek bir savaş filmi izleyeceksiniz.

Nefes: Vatan Sağolsun

(2009)

Film, Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve 2365 metre yükseklikteki Karabal Tepesi’ndeki röle istasyonununda geçer. Bu istasyonu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesini izleriz. Film, 6 dalda aday olduğu 3. Yeşilçam Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi İlk Film ödülleri olmak üzere 2 ödül aldı.

Dağ

(2012)

Dağ, yönetmenliğini Alper Çağlar’ın yaptığı 2012 yapımı Türk macera, dram ve savaş filmi. İstanbullu Oğuz’un (Çağlar Ertuğrul), bedelli askerliğe hakkı ve parası vardır. Çevresindekiler de bu hakkı kullanmasını ister. Ancak her şeye rağmen prensiplerinden ötürü askere gitmeyi seçer. Brövesinin takılmasına 1 hafta kala kendini cesaretinin sınanacağı bir tehlikenin içinde bulur. Oğuz’un sürekli dalaştığı, Keçiören kabadayısı Bekir (Ufuk Bayraktar) ise uzun dönem er olarak askerlik yapmaktadır. Cesaret sınırlarını olabilecek en zor şartlarda test edecek olan bu iki genç asker, baskından önce karargahtaki husumetlerini bir kenara bırakıp kimsenin onlara yardım edemeyeceği bu dondurucu ve vahşi ortamda teröre karşı birlikte mücadele edecek ve büyük kahramanlıklar sergileyeceklerdir.

Fury

savaş filmi-fury
(2014)

Fury, David Ayer tarafından yazılan ve yönetilen 2014 yapımı Amerikan savaş filmidir. II. Dünya Savaşı’nın artık son günlerinde, 1945 Nisan’ının başlarında, Batı Müttefiklerinin Almanya’yı işgali fanatik Schutzstaffel direnişiyle karşılaşmıştır. Don “Wardaddy” Collier (Brad Pitt), 2. zırhlı tümende savaşta sertleşmiş bir ABD ordusu başçavuşudur. Fury lakaplı bir M4 Sherman tankına ve deneyimli mürettebatına komuta etmektedir. Fury Almanya’nın derinliklerine doğru ilerlerken ekibe yeni katılan genç Norman’ın deneyimsizliği tehlikeli hâle gelir.

Sizin için derlediğimiz 5 savaş filmi bu kadardı. Her savaş kötüdür ama illa bir savaş izleyeceksek kurgu sahnelerden olmasını tercih ederiz. Ayrıca Tecili Bozdurup Askere Yazılmanızı Sağlayacak 5 Askeri Dizi derlememizi de beğenebilirsiniz.

Zamanda Yolculuk Filmleri: Takvimi Kontrol Edin

önceki yazı

Teşbihimde 1 Hata Var

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.