mizahgastesi bardak
Derleme

Geçmişe Bir Yolculuk İçin 5 Tarih Filmi

Eğitim hayatında başarılı olan öğrenciyi bir anda sınıfın İlber Ortaylı’sı yapan, en çok tartışmalara ve soru işaretlerine neden olan ders tarihtir. Tarih her ne kadar geçmişi öğretmek için olduğu düşünülse de, geleceği inşa etmek nedeniyle bizlere ilham vermek için ortaya çıkmış bir bilimdir. Tarihsel bir olay ya da karakterlerden esinlenerek yapılan filmler içerik olarak çok geniş bir çerçeveye sahip olduğundan, izleyici kitlesi de bir o kadar geniş oluyor. Ancak bir tarih filmi yapmak zahmetli ve masraflı bir iş. Çünkü filmin geçtiği zamanı yaşatmak ve izleyiciye hissettirmek için ayrıca çaba gösterilmesi gerek. Bu yüzden her tarih filmi ne yazık ki kaliteli olamıyor.

Bu listemizde ise; hem sinemaseverlerin hem de tarih sevenlerin farklı bir bakış ile severek izleyeceği kaliteli 5 tarih filmi derledik. İyi seyirler.

5.Zoraki Kral / The King’s Speech (2010)

Günümüzde hala tahtta oturan Birleşik Krallık kraliçesi II.Elizabeth’ten önceki kral olan babası VI.George’un yaşadığı kekemelik sorunu ve aile içi ilişkisini temel alan film, aynı zamanda VI.George’un tahta geçiş sürecini ve doktoru olan Lionel Logue ile olan tedavi sürecini anlatıyor.

4.Stalin’in Ölümü / The Death of Stalin (2017)

5 tarih filmi listemizin tek komedi filminde şimdi sıra. Her ne kadar komedi filmi olsa da, film içerisinde bolca yer alan hiciv Sovyetler’in acı gerçeklerini göstermekte. Konu itibariyle film Stalin’in ölümü ve sonrasındaki karmaşayı anlatmakta. George Orwell’ın Hayvanlar Çiftliği tadında olduğunu baştan sona kadar hissedeceğiniz, alışılagelmiş tarih-dram ilişkisi dışına çıkmak isteyenlerin mutlaka ‘izlenecek filmler’ listesinde olması gereken bir film.

3.Cennetin Krallığı / Kingdom Of Heaven (2005)

Orlando Bloom, Eva Green başta olmak üzere oyuncu kadrosu ve konusu itibari ile her zaman zevkle izlenebilecek bir tarih filmi. Film öncelikle İslam ve Avrupa tarihini derinden etkileyen dönemeçlerden olan Haçlı Seferleri sonrası Kudüs’ü işlemekte. Genel olarak da Selahaddin Eyyübî’nin ordusu ile Kudüs’ü kuşatması ve feth etme süreci ele alınıyor.

2.Victoria ve Abdul / Victoria  & Abdul (2017)

Film, Birleşik Krallık tarihinde büyük bir yere sahip olan Kraliçe Victoria ve Hintli Müslüman Abdul arasındaki arkadaşlığı konu ediniyor. Film; kraliçe Victoria’nın yaşamaktan sıkıldığı, saray hayatına ve kurallarına ufak göndermeler de yapıyor. Ayrıca beyaz perdeye Shrabani Basu’nun aynı adlı kitabından uyarlama.

1.Son Umut / The Water Diviner (2014)

Geldik 5 tarih filmi listemizin 1 numarasına. Avustralya’da sakin bir hayat yaşayan Joshua Connor’ın hayatı, oğullarının asker olarak Çanakkale’ye gitmesiyle bambaşka bir noktaya evrilir. Film, 1919’da Çanakkale savaşının ardından oğullarını bulmak için Joshua’nın Türkiye’ye gelmesini ve bu arayışı konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın olması ve konusu itibariyle de baştan sona ilgi çekici. Ayrıca film, basit tarihi filmler gibi olmaktan öte, karakter diyalogları ile Çanakkale Savaşı’na ve Osmanlı’nın son dönemlerine farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Art Dada Yapım Şirketi, Kısa Film Yarışması Düzenliyor

önceki yazı

Avengers: Sonsuzluk Savaşı Setinden Görüntüler

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.