mizahgastesi bardak
Derleme

Yıllara Meydan Okuyan 5 Unutulmaz Dizi ve Replikleri

0

Hepimiz aile/arkadaş ortamından etkilenerek ya da televizyonda kanallardan denk gelerek dizi izlemeye merak sardık. Tabi bunu yaparken ailemize, arkadaşlarımıza vs. herkese sevdiğimiz diziyi tavsiye ettik. Tabi bu esnada her bir dizide yeni ve bambaşka biçimde olan yıllarca etkisinden kurtulamadığımız sözler girdi hayatımıza. Bu yazımızda, sizler için ortamlarda sıkça dönen, etkisinden kurtulamadığımız 5 meşhur dizi ve unutulmaz replikler listemize geçelim.

5. How I Met Your Mother

Dizi, anlatıcı Ted’in çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığının 9 sezonluk! hikayesi üzerine kurulu. Dizide, Ted’in yakın arkadaşlarından olan Barney Stinson’ın (Neil Patrick Harris) yazdığı “Kanka Kanunu” ve “Kankanın Av Rehberi” kitabından alıntı yaparak bahsettiği maddeler, yıllarca arkadaş ortamında uygulandı.

4. Behzat Ç.

Diziyi anlatmaya kelimeler yetmez. Dizi içerisinde özellikle Behzat amirimizle özdeşleşen (Erdal Beşikçioğlu)  “Saçma Sapan Konuşma La”nın yanı sıra Harun komiserin (Fatih Artman) “Seviyorum Merkez!” sözü yıllardır dillerimize pelesenk oldu. Bir de Memduh Başgan’ın (Güven Kıraç) “Ben dağlarda yılan yedim, kurbağa yedim” sözü de efsane dizinin unutulmaz replikleri arasında yer aldı.

3. Game Of Thrones

Dizinin 2. sezonunda duyduğumuz “Valar Morghulis” ve akabinde söylenen “Valar Doharis” sözleri, “tüm insanlar ölmeli” ve “tüm insanlar hizmet etmeli” anlamlarına geliyorlar. Yıllarca sıkı Game Of Thrones hayranları kendi aralarında, bu sözleri amacına uygun olarak selamlaşma şeklinde kullandı. Khaalesi’nin ejderhalarına verdiği “Dracarys” emri ve ölümüyle herkesi yasa boğan Ned Stark’ın ağzından duyduğumuz, Kuzey Stark Hanesinin sloganı olan “Winter İs Coming” sözü de unutulmaz replikler arasında.

2. Leyla İle Mecnun

İzleyiciye “Bu nasıl bir kafa?” dedirten dizi zaten baştan sona her şeyi zihnimize kazıdı. Biri adımızla bize seslendiğinde el kaldırıp “hoop!” mu demedik? Mecnun’dan dolayı, soru eklerini haddinden fazla mı kullanmadık? (Konuyla alakalı inceleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) Ya da dizide edilen küfürleri mi etmedik? (Sarı, yırtık, ıslak Tuvalet Terliği gibi) ‘Çay Erdal Bakkalda İçilir’ sloganı, arkadaşlarımızın ağzından çıkanla kulağımızın tuttuğunun değişkenlerinin sabit olmaması ve tabi ki “O gemi bir gün gelecek!”

1. Lost

Jack Shephard tarafından dile getirilen, sınav haftası not alışverişlerinin sloganı olan “If we can’t live together we die alone” (Eğer birlikte yaşayamazsak yalnız ölürüz.) akıllara kazınan unutulmaz replikler arasındadır.

Bonus;

Lost’un çok eleştirilen finalinden sonra o sıralar Okan Bayülgen’in ekibinde yer alan Feyyaz Yiğit’in ‘Lost’un sonu nasıldı ya?’ sorusuna verdiği, yıllarca dilden dile anlatılan, efsaneleşen hatta torunlarımıza bile anlatacağımız meşhur cevap;

  • Lost Çok Bozdu!
Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Ninja Kablumbağalar’ın Yeni Animasyon Filmi Yolda

önceki yazı

Yerli Sinemaya Bakış Açınızı Değiştirecek 5 Film

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme