mizahgastesi bardak
Derleme

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

0

Khan Noonien Singh‘in bir zamanlar dediği gibi, “intikam soğuk yenen bir yemektir” ve sinema, intikam ve intikamın tüyler ürpertici bir vahşet ve hassasiyetle sunulduğu hikayelerle dolu. Filmler bize, koltuklarımızdan kalkmak zorunda kalmadan bu tatminin gerçekleştiği yaşama ve deneyimleme konusunda eşsiz bir fırsat verir. 

Bu listede, dehşet vericiden,aşkına kadar sinemanın kesin intikam filmlerinden bazılarını topladık. Bir dahaki sefere eski bir patrona, eski bir arkadaşa ya da sizi trafikte rahatsız eden o serseriye bundan sonra daha dikkat edin. 

Acı Tatlı Bir Hayat 

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

Martin Scorsese‘ye saygı duruşunda bulunan bir Kore filmi, Kore yeraltı dünyasında, kendisini aldatırsa onu öldürme emri veren bir suç patronunun metresini izlemekle görevli yükselen bir gangsterin hikayesini anlatıyor. Sadakatsiz olduğunu keşfeder, ancak onu öldürmek yerine gitmesine izin verir ve suç şefi peşinden gidip ona işkence eder. Genç gangster kaçar ve intikamını almak ister. 

Boyz n The Hood

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

Yönetmen John Singleton‘ın kültürel açıdan önemli filmi, izleyicileri azınlık mahallelerindeki silahlı şiddete karşı koymaya zorladı. Film, USC’ye futbol bursuyla giden bir liseli sporcunun vurularak öldürülmesi ve intikamın Afro-Amerikan gençlerinin aldığı bedelden sonra bir azınlık topluluğunda ortaya çıkan şiddet döngüsünü konu alıyor. Ice CubeCuba Gooding Jr., Morris Chestnut, Laurence Fishburne, Nia Long ve Angela Bassett dahil olmak üzere çok sayıda oyuncu bu filmi bir hit haline getirdi.   

Kill Bil 

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

Quentin Tarantino‘nun kanlı olduğu kadar sevgi dolu sömürü sinemasına bir övgü niteliğindeki iki bölümlü intikam fantezisi, Uma Thurman, “Gelin” lakaplı kiralık katil, kendi düğününde iken saldırıya uğrar. Düğünde bulunan herkes hayatını kaybeder. Ancak Gelin bebeğini düşürse de, hayatta kalmayı başarır ve 5 yıl boyunca komada kalır. Bir gün aniden komadan uyanır ve aklında tek bir şey vardır: Onu bu hale getiren ve doğmamış bebeğini öldüren kişilerden intikam almak.  

Yatak Odasında 

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

Evli olan Matt ve Ruth küçük bir kasabada yaşamaktadır. Matt doktorluk yapar, Ruth okuldaki koroyu çalıştırır ve oğulları Frank ise öğrencidir. Bir gün Frank kendisinden yaşlı ve iki çocuklu bir kadın olan Nathalie ile görüşmeye başlar. Frank’in ailesi bunun geçici bir ilişki olduğunu düşünür. Ancak Frank, Nathalie için okulu bırakma kararı alınca işler çığırından çıkmanın eşiğine gelir. Bu arada Nathalie’nin eski kocası Frank’in peşine düşer. 

Mezarına Tüküreceğim 

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

Jennifer Hills, yazdığı romana odaklanmak için sessiz sakin bir orman evine yerleşir. Ancak Jennifer’ın bu küçük evde yalnız yaşaması çevredeki kötü niyetli adamların dikkatini çeker. Bu kötü niyetli adamlar bir gece Jennifer’ı korkutmak için onun evine gidince işler çığırından çıkar. Önce Jennifer’a işkence yaparlar, sonra gece boyu tecavüz ederler. Ancak Jennifer onlar kendisini öldürmeden önce kurtulur ve onlardan intikam almak için elinden gelen her şeyi yapar. 

Faster

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

James Cullen, abisi ve onun iki arkadaşı ile birlikte banka soyar. Paraları aldıktan sonra izlerini süren 4 kişilik bir çete tarafından yakalanırlar. Abisi ve arkadaşları öldürülür. Kendisi de kafasından vurulur ve öldü zannedilip bırakılır. Bu arada çete üyeleri parayı alıp kaçarlar. Ancak hastaneye yatırılan Cullen, mucizevi bir şekilde hayatta kalmayı başarır. Soygundan dolayı hapse girer ve 10 yıl yatar. Cezası bittikten sonra abisini öldüren kişileri teker teker bulup öldürmeye başlar. En iyi intikam filmleri arasında yer alan yapımın başrolünde Dwayne Johnson bulunuyor. 

Promising Young Woman

Adalet Herkese Farklı İşler: İntikam Temalı Filmler

Emerald Fennell‘in şık ve kışkırtıcı ilk uzun metrajlı filmi. Eşit ölçüde simsiyah ve şeker pembesi olan cesur feminist  Carey Mulligan‘ı , hafta sonlarını sahte sarhoş bir şekilde ondan faydalanacak ve sonra onlarla net bir şekilde yüzleşen “iyi” adamları cezbederek geçiren tıp fakültesini terk eden Cassie rolünde oynuyor. Tecavüzüne kimsenin inanmadığı en iyi arkadaşının intiharının ardından haçlı seferini benimseyen Cassie, yalnızca faillerden değil, onları mümkün kılan tüm sistemden intikam alıncaya kadar dinlenmeyecek.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Bu Filmi İzlemeyen Bin Pişman: I Care A Lot İncelemesi

önceki yazı

Avrupa Sinemasının Vatanı Fransız Filmleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme