mizahgastesi bardak
Blu TVİnceleme

Adana Gettosundan Bir Yapım: SIFIR BİR

0

Sıfır Bir, yayınlandığı ilk andan itibaren büyük ses getirdi. Önce YouTube’da, sonra BluTV‘de ve en sonunda beyaz perdede de başarıyla boy gösteren bu yapımı sizler için inceledik. İyi seyirler.

Konusu

Sıfır Bir hapishane

Savaş, Özgür ve Cihangir; Adana Hürriyet mahallesinde yaşayan 3 arkadaştır. Çocukluklarından beri hep birbirlerine destek olmuşlardır. Her şey dostları Seyit’in öldürülmesi ve onun intikamın almaları ile başlar. Ancak işler intikamı almaları ile bitmez ve olaylar silsilesi başlar ve 6 sezonluk serüvenimiz böylece başlar. 3 arkadaşın hem kaderleri hem de düşmanları ile olan mücadelesi konu edinilmekte.

Serüvenleri

Sıfır Bir oyuncu kadrosu

İlk olarak YouTube üzerinden yayınlanan dizi, artan ilgi ile beraber 2 sezon ayakta kalmaya çalıştı. Daha sonra BluTV platformuna geçen dizi kaldığı yerden tüm aksiyonu ile 4 sezon daha devam etti. Dizi geçen yıl yayınlanan 6. sezonu ile final yaptı. Dizinin yönetmenliğini Kadri Beran Taşkın yapmakta. Başrolleri ise Savaş Satış, Özgür Meriç, Cihangir Ceyhann ve Onur Akbay paylaşmakta. Dizinin senaristi ise tam bir muamma.

Değerlendirme

Sıfır Bir nasıl bir dizidir?

İzlediğimiz alışılagelmiş diziler dışında farklı bir polisiye-suç türünde bir dizi Sıfır Bir. Zaten oyuncuların hemen hemen hepsi Adana’da yaşayan, oranın kültürünü bilen insanlar. Bu yüzden repliklerde sıkıntı yok. Sahne geçişlerinde Adana’nın farklı yerlerinden ve insanlarından görüntüler var. Ancak sokağı anlattığı için bolca küfür içermekte, bunu da hatırlatmış olalım. İçerdiği aksiyon sahneleri, edindiği konu, Kadri Beran Taşkın’ın yönetmenliği ve müzikler itibari ile izlenebilir bir dizi. Özellikle dizi BluTV’ye geçtikten sonra prodüksiyondaki kalitede gözle görülür bir artış yaşandı. Senarist kendisini gizlese de kendisini tebrik ederiz, Adana gettosunu ve insanını iyi analiz etmiş. Her ne kadar içerdiği suç, şiddet gibi unsurlardan dolayı eleştirilse de ortada oyuncusundan yönetmenine, çaycısına kadar büyük bir çalışma ve verilen emek söz konusu. Kendinizi negatif şartlandırmak yerine şans verip izlerseniz emin olun pişman olmayacaksınız.

Kısa Bir Not

Âlem Sarsılır, Cihat Sarsılmaz!

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Sonunda “Yok Artık” Dedirtecek Süpriz Sonlu 5 Film

önceki yazı

Tüm Dünyada Çok Sevilen 5 Dizi Karakteri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Blu TV