mizahgastesi bardak
Derleme

Akraba İlişkilerini Ele Alan Birbirinden Komik Sül’aile’ Filmleri

0

Kan bağına önem veren bir toplumuz. Tabii ki akraba ilişkilerine verdiğimiz bu değer sinemamıza da birbirinden güzel aile filmleri olarak yansımıştır çok defa. Biz de Mizah Gastesi farkıyla bu güzel aile, hatta sülaile filmlerini sizin için derledik.

Aykut Enişte

Yıllar önce Vine’dan tanıdığımız Cem Gelinoğlu Şansımı Seveyim ve Ali Kundilli film serisi gibi güzel bir çıkıştan sonra Aykut Enişte’ye imza attı. Hatta devam filminin de haberini aldığımızda çok sevindiğimiz ilk filmde senaryoya Cem Gelinoğlu ile birlikte Giray Altınok da yer aldı. BKM’nin son zamanlarda en çok sevilen aile filmlerinden biri olmayı da başardı bu film. Doblo’nun yokluğunu bile hissetmediğimiz için bizce bu film olmuştur.

Görümce

Yine bir BKM yapımı olan bu filmde bu kez en büyük alkışı Gupse Özay alıyor. Sülale içerisinde büyük bir çekişme içinde olduğunu bildiğimiz gelin-görümce ilişkisini ele alan filmde bu yerli çekişmemizin mizahi yönlerini görebildik. Aileyi çaya benzettiğimiz ünlü hikayemizde çay kaşığı olup ortalığı karıştıran kişi görümcedir. Dolayısıyla bu çekişmeyi izlemek bir yerde kendi hayatlarımıza da ışık tutmuş durumdadır.

Çalgı Çengi

Akrabaların arasında en yakın olduğumuz insanlarda genelde kuzendir. Bu iki teyze oğlu (kaldı ki Gürkan’ın dayı oğlu demesi hala bir soru işaretimizdir.) Özellikle dini bayramlarda birleşen ailelerde göz göze gelmenin bile bir mutluluk verdiği kuzenlerin bu gülünç yolculuğunu birbirinin kimyasını ve enerjisini çok iyi çözmüş iki oyuncu olan Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın oynaması da ayrı bir güzel tat vermiştir. Tabii Selçuk Aydemir katkısı da unutulmamalıdır.

Eltilerin Savaşı

Yine Gupse Özay’dan halkımızı çok iyi anladığını gösteren bir yapım. Görümce filminden sonra görümce-gelin ilişkisinden sonra en çok karşıya gelen eltilerin ilişkisi (savaşı) de hem geçen zaman süreçte Gupse Özay’ın da kendini geliştirmesiyle çok iyi bir şekilde ele alınmıştır. Pandemiden önce sinemada en son izlenen filmlerden de biri olmasıyla bu film şu anda güzel anılarla hatırlanıyor.

Aslan Bacanak

Bu tatlı ve sıcak sül’aile’ filmlerine tabii ki Yeşilçam döneminde de denk geldik. Bu film Zeki Alasya’nın ilk yönetmenlik deneyimiyken sinemamızda bir farklı pencerenin varlığına da dikkat çekmiştir. Filmin içinde aslında çok farklı ilişkiler var. Filmde Zeki –Metin aslında bacanak değildir o yüzden filmde yanlış bir yere odaklanmak farklı bir izleme deneyimi sunabilir.  

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Nefes Almadan İzleyebileceğiniz Film: Köstebek

önceki yazı

Hazır Herkes Borsacı Olmuşken: Borsa İle İlgili 5 Harika Yapım

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme