mizahgastesi bardak
Derlemeİnceleme

Animasyon Karakterleri ve Seslendirme Sanatçıları Arasındaki Benzerlikler

0

Animasyon karakterlerini seslendirmek çok önemlidir. Bazen ses ve görüntü uyuşmazlığı sonrasında ortaya kötü bir iş çıkabilir. Hatta sırf bu yüzden bazı animasyon karakterleri, onları seslendiren sanatçıların fiziksel ya da karakteristik özellikleriyle benzerlikler de içerir. Biz de sizin için bunları derledik.

Köpek Balığı Hikayesi – Will Smith

Köpekbalığı Hikayesi filmindeki Oscar adlı balıkta bir şey fark ettiniz mi? Evet yani bu balığın kulağı neden bu kadar kepçe diye düşünüyorsanız, Will Smith bu karaktere sadece sesini değil aynı zamanda kulağını da vermiş diye düşünebilirsiniz.

Coco – Anthony Gonzalez

Ünlü animasyon filmine ismini de veren karakterimizin dağınık saçları ve ayrık dişleri tam da onu seslendiren Anthony Gonzalez’le uyuşuyor. Hatta filmin bu kadar fantastik bir öyküsü olmasa live-action olarak da yayınlanabilirmiş.

Moana – Dwayne Johnson

Moana’nın kaslı, büyük, özgüvenli, cesur, şakacı ve başınabuyruk karakteri Maui’yi seslendirecek daha iyi biri olamazdı. Fiziksel olarak animasyon karakteri ve seslendirme sanatçısı arasındaki benzerlikler hoşumuza gitse de resmen Dwayne Johnson’ın karakter özelliklerini alıp bir karakter oluşturmuşlar diyebiliriz.

Yukarı Bak – Ed Asner (Erol Günaydın)

Animasyon sevmeyenlerin bile sevebileceği animasyon filmi Up (Yukarı Bak) filminin baş kahramanı olan Carl’ın seslendirmesini yapan Ed’le fiziksel benzerlikleri gayet belli oluyor. Bu karakterin ülkemizde sevilmesinin bir diğer yanı olan Türkçe dublajında Erol Günaydın’ın sesini duymamız oluyor ki usta sanatçımız da bu karakterin harika bir şekilde sesi olmayı başarmıştı. Hem orijinali hem dublajı olarak karakterin müthiş bir yansımasını görebildiğimizi söyleyebiliriz. Hem ustamızın ruhunu yeniden yad etmişken hem de bu benzerliğin bir tesadüf olmadığını da belirtmek isteriz.

Kötü Kedi Şerafettin – Cezmi Baskın

Aslında sadece Cezmi Baskın değil direkt olarak Usman Aga’yı görüyoruz diyebiliriz. Akasya Durağı’nda Cezmi Baskın’ın canlandırdığı Osman Aga karakteriyle aynı ağzı ve aynı tipinin animasyonu olarak Kötü Kedi Şerafettin’in bakkalı Şemistan olduğunu görüyoruz. Belki de direksiyon sallamaktan bıkan Usman Aga, sakin bir hayat için kimliğini değiştirip bakkal açmıştır. Olabilir… Aslında Bülent Üstün’ün kaleminden çıkan bu çizgi roman uyarlaması filmde her karaktere doğru kişinin ses verdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Spider-Man 3 Filminden İlk Görseller Yayınlandı

önceki yazı

Komedyen ”Judd Apatow” Kaleminden 5 Harika Senaryo

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme