mizahgastesi bardak
Derlemeİnceleme

Anti Kahramanları Neden Daha Çok Seviyoruz?

0

Çocukluğumuzdan bu yana  neyin iyi ve neyin kötü olduğu arasındaki fark bize öğretildi. Cinderella gibi iyi insanlar ve The Evil Queen gibi kötü insanlar var. Ama dünya artık filmlerde bile siyah beyaz değil. Batman ve Superman‘i geride bırakarak, Harley Quinn ve Joker gibi kötü adamlara daha fazla takıntılı hale geliyoruz. Onlara bu kadar sevmemizin nedenleri var. Bazen çok karanlık tarafın cazibesi vardır. Bunun  nedenini anlamaya karar verdik. 

Kötüler Gerçekçidir 

Bill ‘The Butcher’ Cutting (Daniel Day-Lewis)

Araştırmalar, bize benzeyen karakterlere sempati duymamızın muhtemel olduğunu  kanıtladı. İyi adamlar genellikle filmlerde neredeyse mükemmel olarak tasvir edilir ve onlarla ilişki kurmak zordur. Hepimizin kendi kusurları ve karanlık bir yanı var. Bu yüzden kötü adamlar genellikle iyi adamlardan daha gerçekçidir. Bu, özellikle kötü adamı filmin başından itibaren gördüğümüzde etkili bir şekilde işliyor. Karakterle aynı kalıba bürünüyor ve hikayesini izliyoruz. Neler yaşadıklarını, ne düşündüklerini görüyoruz ve yardım edemiyoruz ama onlarla empati kuruyoruz .

Sınırları Zorluyorlar  

Loki (Tom Hiddleston)

Toplumda genellikle kurallara uyarız ve sosyal normlara göre davranırız. Rakiplerine göre onları özel kılan şey, toplum hakkında hiç düşünmemeleridir. Başkasının beklentilerini önemsemeden veya onlarla sınırlanmadan istedikleri gibi davranırlar. Sırf iyi olmak için güzel şeyler söylemiyorlar, size ne düşündüklerini söyleyecekler. Muhtemelen kendimiz için istediğimiz şey bu. Bu yüzden onlara hayranlık duyuyoruz. 

Hikayelerini Merak Ediyoruz 

Joker (Joaquin Phoneix)

Saf kötü değiller ve modern filmler bunu vurgulamak için iyi bir iş çıkarıyor. Onları kötü yapan ya da iyi olmalarına izin vermeyen bir şeyler var. Karakterin içinde sürekli devam eden ve büyüleyici bulduğumuz bazı iç çatışmalar var. Genelde iyi adamlara ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğru şeyi yaparlar ve sonra kazanırlar. Hayatta kalırlar, düşmanları yenerler ve dünyayı kurtarırlar. Ama kötü adama ne olacağını asla bilemeyiz. Ve bu, tüm hikaye boyunca onları önemsememizi sağlıyor. Onları sonuna kadar izlemeye bizi bağlayan şey bu. Ayrıca, eylemlerini tahmin edemezsiniz. Kahraman için yapılacak doğru şey dışında pek fazla seçenek yok. 

Karanlık Tarafımızla Yüzleştiriyorlar 

Anton Chigurh (Javier Bardem)

Mükemmel değiliz, kendimizle düşmanlarımız arasında benzerlikler bulmak, kendi karanlık sırlarımızı açığa çıkarmamızı ve karanlık tarafımızla yüzleşmemizi sağlar. Ama aynı zamanda kendimizle ilişkilendirmeye başladığımız karakterler gerçek değil. Dolayısıyla, bu keşifler kendimizle ilgili olumlu imajımızı  tehdit etmiyor, ancak yine de ilgimizi çekiyor.  

Peki sizin en sevdiğiniz kötü karakterler kimler? Yorum kısmında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Saygı Dizisinde İzleyemediğimiz Bir Adam: Ercüment Çözer

önceki yazı

Yalnızlığın ve Dostluğun Hikayesi: Mary ve Max

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme