mizahgastesi bardak
Derleme

Atamızın Hayatını Konu Alan 4 Yapım

0

Malum önümüz 23 Nisan. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha özlemle ve şükranla anacağız. İşte bu vesile ile bu hafta Atamızın hayatını konu alan 4 yapımı sizler için seçtik ve derledik.

4. Dersimiz: Atatürk

Atatürk denince akla hiç şüphesiz Turgut Özakman gelmekte. İşte bu güzel filmin senaryosunu da o kaleme aldı. Film, öğretmeninin verdiği ödevi yapmak için tarihçi dedesinden yardım isteyen Mert ve arkadaşlarının, tarihçi dededen aldığı Atatürk dersini izlemekteyiz. Bu filmde Atatürk’ü Halit Ergenç canlandırmakta. 2010 yılında yayınlandıktan sonra özellikle çocuklarına Atatürk sevgisini aşılamak isteyen ebeveynlerin ve öğretmenlerin sinemada ilk tercihi oldu. Ayrıca filmde Muazzez İlmiye Çığ, Yıldız Kenter, Müjdat Gezen, Uğur Dündar ve Muzaffer İzgü gibi kendi alanlarında uzmanlar da bizlere eşlik ediyor. Filmin yönetmenliğini ise Hamdi Alkan yapmakta.

3. Veda

Geldik 2010 yılındaki bir başka filme. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini usta isim Zülfü Livaneli yapmakta. Film, Atamızın koma halindeyken, Salih Bozok’un bir veda mektubu yazması ile başlıyor ve Atamızın tüm hayatını Selanik’te doğumundan itibaren anlatmaya başlıyor. Filmde Atatürk’ü Sinan Tuzcu ve Burhan Güven canlandırmakta. Ayrıca çocukluğunu Kaan Olcay, gençliğini ise Bartunç Akbaba canlandırmakta. Film, en yakınının gözünden Atatürk’ü anlattığı için bir bakıma ilk olma özelliği taşımakta.

2. Kurtuluş

Yayınlandığı 1994 yılından itibaren gönüllere taht kurmuş bir mini dizi ile devam ediyoruz. II.İnönü muharebesinin sonundan, Mudanya mütarekesinin yapılmasına kadar geçen süreyi aktaran dizi, her bakımıyla bambaşka bir zenginliğe sahip. Tabii konu milli mücadele olunca ve içerisinde Turgut Özakman üstat olunca kötü bir işin olmaması mümkün değil. Dizimizde Atamızı Rutkay Aziz canlandırmakta. Ve oyuncu kadrosu yönünden baktığımızda ‘İçerisi Şampiyonlar Ligi gibi’ demeden edemiyoruz. Bir kaçına örnek verelim; Savaş Dinçel, Altan Erkekli, Levent Ülgen, Cezmi Baskın, Müşfik Kenter, Aşkın Nur Yengi, Füsun Demirel, Ayda Aksel ve ismini anamadığımız nice oyuncu bu projede yer almakta. Dizinin yönetmenliğini Ziya Öztan yaparken senaristi ise üstat Turgut Özakman.

1. Cumhuriyet

Kurtuluş dizisinin yapımcısı TRT, ilgiyle seyredilen Kurtuluş savaşının hikâyesinin ardından, cumhuriyetin hikâyesinin anlatılacağı bir yapım için kolları sıvar. 1998 yapımı filmin yönetmenliğini yine Ziya Öztan yaparken senaristliğini yine Turgut Özakman yapmakta ve Atatürk’ü yine Rutkay Aziz canlandırmakta. Belgeselde, Kurtuluş dizisinde Mudanya ile sonlanan hikâye, bu sefer Mudanya ile başlar. Ardından 1930’lar Türkiye’sine kadar olan olaylar anlatılır. Gerek oyuncu kadrosu, gerek senaryosu olsun baştan sona koca bir alkışı hak eden bu proje, daha donra çekilecek Atatürk konulu film, belgesel ve dizilere de ilham olmuştur.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

The Walking Dead Dizisinin İyilik Timsali Karakterleri

önceki yazı

N Kuşağı Dizisinden İlk Teaser Yayınlandı!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme