mizahgastesi bardak
Derleme

Avrupa Sinemasına Taş Çıkartacak Rus Filmleri

0

Rus filmleri dediğimizde aklınıza birbirinin iki zıt kutbunda duran iki isim Andrey Tarkovski veya Sergei Eisenstein geliyorsa, modern zaman filmlerine bir göz atmanın vakti gelmiş demektir.

Zhmurki

Rus filmleri 2005
Aleksey Balabanov 2005

Komünizm sonrası 90’lı yıllarda Rusya taşralarındaki mafyalaşmayı, zenginleşmeyi ve yeni hayatına uyum sağlamaya çalışan insanların hikâyesini kara mizah ile anlatan filmi mutlaka listenize eklemelisiniz.

Hardcore Henry

Ilya Naishuller 2016

Hayatını kaybeden Henry hafızasını kaybetmiş halde dirilir. Ama bu bir korku filmi değil, izleyenin nefesini kesen bir FPS aksiyon filmi. Üstelik tam bir Jason Bourne, Captain America ve Call of Duty karışımı görsel şölen sunuyor.

Leviafan

Rus filmleri 2014
Andrey Zvyagintsev 2014

En Iyi Yabancı Film dalında Altın Küre alan ve bir Rus sahil kasabasında geçen film, Kolya’nın evinin yıkılacağını öğrendikten sonra yozlaşmış sistemle mücadelesini anlatıyor.

Durak

Yuriy Bykov 2014

Yine sert bir sistem eleştirisi olan filmde, çökmek üzere olan 800 kişilik yurdun tahliye kararını çıkarmaya çalışan Dima’nın yaşadıklarını izliyoruz. Bu arada “durak” Rusça “enayi” anlamına geliyor.

Russian Ark

Rus filmleri 2002
Aleksandr Sokurov 2002

Tek plan çekilen ilk filmlerden biri olan Russian Ark, aynı zamanda tek bir günde çekilmiş ve temposuyla zamana karşı yarışı hissetmeniz mümkün. 2000 kişilik ekiple 300 yıllık Rusya tarihini izlemeye hazır olun.

“Bana Rus filmleri değil de bir o kadar soğuğu hissedeceğim filmler lazım.” diyorsanız bu kıştan daha soğuk filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Ünlü Oyuncuların Yer Aldığı Video Klipler

önceki yazı

Güçlü Psikolojik Etkilere Sahip 5 Film

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme