mizahgastesi bardak
KÖŞE

Başınıza, Gözünüze Dikkat Edin – 2021 Hoş Geldin

‘’Hepimiz çok gerildik, hepimiz çok üzüldük. Şimdi şu lanet topu durduruyorum ve yarın hepinizi düğünüme bekliyorum…’’ Bu sözler militarist duygularımızın kahramanı Komutan Logar’a ait. Hiperoptik Vasküler Dondurucu ile alev topunu durdurmaya çalışırken söyledi bu repliği. Sonra ekledi; ‘’başınıza, gözünüze dikkat edin!’’

Keşke 2020’ye girerken de birisi çıkıp bize “başınıza gözünüze dikkat edin” deseydi. Çünkü öyle bir bilgi gelmeyince epey çuvalladık. Hindiler pişti, tombalalar oynandı, mandalinalar soyuldu, külahlar takıldı. Eh bir de içenler, sıçanlar falan derken geldi 2020. Cetvelle parmak uçlarına vuran öğretmenler gibi vurdu kafamıza lanet gelesice. Önce ‘Artık Yıl’ dediler bir sempatik geldi, 20-20 diye yazılıyor diye de tatlı duruyordu namussuz. Çok bekledik, en az 2019’u beklediğimiz kadar. Gitmesini çok istedik bu yılın (bayağı da küfür ettik). İşte gidiyor. 2021’e hazırlanıyoruz. Tam 9 gün sonra lanet yıl 2020 bitiyor.

Evet 9 gün kaldı, 2020 yılı olarak ele alırsak çoğu gitti azı kaldı diyebiliriz. 9 gün bütün bir yıl içerisinde %2,73’lük bir oran. Yani %4.5’lik Covid-19 virüsünün öldürme oranından da az. Evet iyi hoş da, bunca olayın suçlusu sadece 2020 mi? Bitsin diye temenniler kurduğumuz, beddualar ettiğimiz, küfür ettiğimiz 2020, aslında ne?

Aslında Ne?

2020 de tıpkı 1920 gibi, 1999 gibi, 2023 gibi bir yıl. Yani bir zaman dilimi. Yani soyut bir kavram. Olan bitenlerden de pek haberi olduğunu sanmıyorum. Sadece dünya üzerinde herhangi bir zaman dilimindeyiz ve başımıza kötü şeyler geldi. Sebep-sonuç dünyasında yaşıyoruz ve zamanında sebep olunan bir şey zamanla bazı sonuçlar doğurabiliyor. Bu sonuçlar son zamanlarda bizi üzen şeyler olduğu için maalesef 2020’yi günah keçisi yaptık ama at gözlüğümüzü çıkartıp asıl suçluyu bulmalıyız bence. İş sadece 2020 ile bitmiyor ki. Bu yıl kaç kadın cinayeti, kaç çocuk istismarı, kaç tecavüz, kaç çocuk evliliği, kaç intihar, kaç paralık yolsuzluk, kaç saray eğlencesi, kaç orman katli, kaç paralık israf yapıldığını biliyor muyuz? Bilmiyoruz, aksine kaçıyoruz. 2020’ye sallıyoruz, Covid’e sallıyoruz, hükümete sallıyoruz, ekonomiye sallıyoruz, Trump’a bile sallıyoruz. Ama sadece sallıyoruz. Aslında sadece kaçıyoruz. Gerçeklerimizden, dünyamızdan, geleceğimizden kaçıyoruz. Bilmiyoruz. Öğrenmek için çabalamıyoruz. Bu kadar uyuşukluk insan anatomisinde var mı gerçekten bilmiyorum. Düşünmek dahi istemiyorum bu konuyu hatta. İnsanımızın bu kadar uyuşmuş-uyuşturulmuş oluşunu aklım almıyor. Gönlüm de hiç rahat değil.

Her geçen yıl kendini gitgide kaybeden insanlığın bir mensubu olarak 2020’yi “Allah’a emanet kardeşim” diyerek yolcu edeceğim. Tıpkı onun bize yaptığı gibi. Gerçekten günah keçisi (çamur at izi kalsın) bir yıl oldu. Suçlarımıza ve içinde olduğumuz yanılgılara “cuk” diye oturan bir kılıf oldu 2020. Bu kadar mesnetsiz bir bakış açısıyla biz daha çok 2020’ler buluruz suçlayacak.

Komutan Logar değilim ama şunu söylüyorum ki; başınıza gözünüze dikkat edin! 2020’nin abisi geldi, hoş geldin 2021 abi!

Doğucan Yaşar

Janset Paçal ile “Prikşın” Başladı!

önceki yazı

Çatısız Yaşamanın Ne Olduğunu Anlatan Sokak Filmleri

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.