mizahgastesi bardak
İnceleme

Bir Başka Polisiye: Knives Out Film İncelemesi

İzleyecekler listesinde gözümüzü korkuttuğu için ertelediğimiz bazı filmler vardır. Listede önüne daha basit ve kafa yormayan cinsten filmleri alırız. O film sırası gelene kadar bekler hani. Bizim yaptığımızı siz yapmayın ve listede ‘’Knives Out” filmini ön sıralara alın diye bir inceleme yazdık. Kapınız kilitli, ilaçlarınız yanınızda olsun.

Knives Out Konusu

Film, ünlü suç romanı yazarı Harlan Thrombey’in 85. yaş günü partisinde bütün aile üyeleri evdeyken bilinmeyen bir şekilde ölümünden sonra başlıyor. Türünün son örneklerinden olan ve kim tarafından tutulduğunu bilmeyen ünlü dedektif Benoit Blanc, aile üyelerinin intihar diye diretmesine rağmen gizli bir cinayet soruşturması yürütüyor. Blanc, babalarının büyük mirası nedeniyle aile üyelerini birinci derecede şüpheli olarak kabul ediyor. Cinayet işlemek için hepsinin geçerli nedeni olan aile üyelerini sorgularken, polis memurları ve ünlü bir dedektife olası bir cinayet soruşturmasında küçüklüğünden beri yalan söyleyince kusma refleksi olan Harlan’ın hemşiresi göçmen Marta’dan daha iyi kim yardım edebilir?Knives Out Genel Bakış

Senaryosunu ve yönetmenliğini Rian Johnson’ın üstlendiği Knives Out, ‘’suç komedisi, gerilim ve kara mizah’’ türünde bir film. Knives Out’un kaliteli ve sahnenin duygusunu veren başarılı çekimleri var. Agatha Christie’nin romanlarından kiralanmış gibi duran mekanlar, filmin havasını kesinlikte daha ilk saniyeden belirliyor. Usta ve seyirciye geçen oyunculuklar filmin süresi alışılandan uzun olsa da filmden kopmamanızı sağlıyor. İzleyicilerden bazıları sonlara doğru olayın bir kısmını çözdüğünü söylüyor. Fakat tahmin etmeyenleri büyük bir sürpriz ve akıl oyunu şöleni bekliyor. Ayrıca dikkat vererek izleyenler, repliklerle filmin finaline yapılan her göndermenin tadını çıkarıyor. Filmin tek eksi noktası; adrenalinin doruğa çıkması gereken olayların çözüldüğü yerde, temponun düşmesi. 2 saati aşan bir filmde, heyecanı her dakika aynı tutmak zor olacak ki, Knives Out bu noktada biraz sıkıntı yaşamış.

Knives Out Özgün Senaryosu

Senaryosuna değinmek gerekirse söylenecek çok da bir şey yok aslında. Rian Johnson, ‘’Knives Out’un’’ senaryosuyla geçtiğimiz sene ‘’En İyi Özgün Senaryo Ödülü“ne aday gösterilmiş. Ödülü alamamasındaki tek şanssızlığı, adaylar arasında ‘’Parazit’’ gibi bir yapımın olması. Tür olarak suç komedisi olarak geçse de Knives Out, emsallerinin aksine izleyicinin zekasıyla dalga geçmemiş. Aksine izleyiciye çoğu konuda güvenmiş. İntihar eden suç romanı yazarının , ölmeden son dakikalarda Marta ’ya ve dolayısıyla bize beş dakikalık yeni bir roman yazdığını görüyoruz. Bu filmin senaryosu içine yedirilmiş başka bir senaryo hissiyatı veriyor. Aile üyelerinin hepsinin elinde namluya mermi sürülmüş bir silah ve buna karşılık bıçakla öldürülen bir ceset var. Buna rağmen izleyicilere; aile üyelerinin katil olabileceğine inandıracak kadar güçlü bir senaryo. Bizce olağanüstü.

”Ta ki biri ona; tiyatro bıçağıyla gerçek bıçağın farkını anlatıncaya kadar.”

Film hakkında yorumlarımızı belirttik. Siz de düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Başka bir tuhaf polisiye filmi olan Murdery Mystery’nin incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Gülbilge Tuğçe Tefek
Tanısan Gülersin / Nekşflikş Sorumlusu

Hâlâ Keyifle İzleyebileceğiniz Eski Diziler

önceki yazı

İnsan, Tabiatın Covid’i: Doğa Temalı Filmler

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.