mizahgastesi bardak
İnceleme

Bir Zeki Demirkubuz Yalnızlığı: Bulantı

0

Hem yazıp, hem yöneten ve aynı zamanda başrolü oynayan Zeki Demirkubuz’un 2015 yapımı filmini sizler için izledik ve değerlendirdik, iyi okumalar..

Oyuncu Kadrosu

Kaliteli bir kadro var desek herhalde yanılmayız. Filmin başrollerini Zeki Demurkubuz, Şebnem Hassanisoughi ve Öykü Karayel paylaşmakta. Ayrıca film içerisinde Ercan Kesal, Çağlar Çorumlu ve Cemre Ebüzziya’yı izlemekteyiz.

Konusu

Ahmet, üniversitede akademisyenlik yapan bir entelektüeldir. Eşiyle sorunları artık işin içinden çıkılmaz bir hal alınca, eşi evi terk eder. O ise bu ayrılıktan dolayı bir çöküntü ya da olumsuz bir duygu yaşamaz ve kendisini sevgilisi Aslı’nın kollarına bırakır. Yine Aslı ile birlikteyken eşi ve çocuğu trafik kazasında ölür. Şaşırtıcı bir şekilde Ahmet bu duruma da duygusuz kalır. Filmin ilerleyen zamanlarında Ahmet bazı psikolojik sorunlar yaşamaya bir nevi kendi durumuna midesi bulanmaktadır.

Değerlendirme

İlk yayınlandığı andan itibaren özellikle içerisinde yer alan sevişme sahneleri nedeniyle çok eleştiri aldı. Baktığımızda Ahmet akşam yemeğinde şarap içen, sabah kahvaltıda çayın yanında gazete okuyan akademisyen kimliğinin üzerine ‘entelektüel’ kılıfını örmüş ve bundan dolayı etrafındakilere, hatta kardeşine bile tepeden bakan biri. Ayrıca filmle alakalı baktığımız bir başka nokta ise Zeki Demirkubuz’un Ahmet’i çok soğuk. Başlarda umursamaz bir tavrı olsa da etrafında olup bitenler aslında içinde fırtınalar koparıyor. İlk başta eşinin ve çocuğunun kaybını duyunca “Nasıl bir insan bu kadar kayıtsız kalabilir?” sorusunu sorsak bile dikkatli izlediğimizde en ufak bir telefonu açıp açmama mevzusunu bile kafasında tartan bir insanla karşı karşıya kalmaktayız. Filmin sonunda Şebnem Hassanisoughi’nin canlandırdığı Neriman karakterinin dizlerinin önüne çöküp ağlaması bir anlamda tüm günahlardan arınma ve tüm düşüncelerin içeriye değil dışarıya vurumu olarak görmekteyiz. Genel anlamda bakacak olursak eğer Atilla Dorsay’ın dediği gibi zor bir film izlemekteyiz. Ahmet karakteri soğuk ve karmaşık bir karakter olduğu için filmin ortalarına kadar izleyici tüm çabasını Ahmet’i anlamak için sarf ediyor. Kısaca karşımızda Zeki Demurkubuz usulü entelektüel yalnızlığı izlemekteyiz.

Berk Şahingöz
İnceleme Yazar / Mıttar Adayı

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi Kuru Otlar Üstüne, 2022’de İzleyici ile Buluşacak

önceki yazı

Avatar 2 ‘nin Çekimleri Tamamlandı!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.