Ülkemizin dijital içerik platformu olan Blu TV’nin birçok orijinal kaliteli belgeseli ve orijinal dizisi bulunuyor. Masum ve Alef gibi uluslararası çapta orijinal işler üreten platformdaki kaliteli belgeselleri sizler için listeledik.

5. Sıkışmışlık

Kaliteli YouTube kanalı 140 Journos tarafından BluTV için tasarlanan belgeselde; aile, devlet ve toplum gibi kurumların kişisel hayatlarımıza etkisi sorgulanıyor. Umudun, öfkenin, mutluluğun; kısacası sıkışmışlığın ele alındığı belgesel 2019 Türkiye’sinin bir yansıması.

4. Bize Gezmek Olsun

Erkan Can ve Güven Kıraç tarafından sunulan programda; Küba’nın adeta altı üstüne getiriliyor. Müzelerden Atatürk heykellerine, önemli cadde ve sokaklardan puro dükkanlarına kadar orijinal bir gezintiye çıkıyorsunuz. Hem de orijinal insanlarla olan bir gezintiye.

3. Hayaller Bizim İki Gözüm

Varoş olarak adlandırılan, görmemek istenen mahallelere yolculuklar yapılan bu hikaye; popüler rap dünyasına ve internet dizileri ortamına atılmak isteyen hikayeler ele alınıyor. Dipten, kuyunun en dibi olarak adlandırılan yerden yukarı tırmanmak isteyen gençlerin hayatları fazlasıyla izlenilesi.

2. Parayı Vuranlar

140 Journos tarafından hazırlanan programda; Saadet Zinciri, 900’lü Hatlar ve Jet Fadıl hikayeleri ele alınıyor. Bu ülkede paranın nasıl ‘kolay’ kazanıldığı, Çiftlikbak Tosuncuk gibi yeni tosunların nasıl ortaya çıkmaya devam edeceği bu programda bizlere anlatılmış. 3 bölümlük mini bir belgesel serisi olan bu serinin keşke devamı gelse demekten kendimizi alamıyoruz.

1. Pavyon

Ankara’nın pavyonlarını; pavyonda olmak zorunda kalan hayatları, pavyonun kaybettirdiği paralardan geçinen hayatları ve taksicileri izlediğimiz belgesel listemizin ilk sırasında. Son yıllarda yapılmış en özgür ve en özgün işlerden bir tanesi olarak sayabileceğimiz bu belgesel, her karesiyle kalite kokuyor. Özellikle Pavyon’u ilk fırsatta izlemelisiniz.

Süleyman Dindar
metin yazar, içerik üretir.

Sinemanın Kilometre Taşları Olan İkonik Filmler

önceki yazı

İtirazı Olan İmamın Hikâyesi: İtirazım Var

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.