mizahgastesi bardak
Derleme

Bütün İnsanların Suçlu Olmadığı ama Bütün Hayvanların Masum Olduğu Filmler

Hayvanların palto, süt ya da sadece et olarak görülmesi çok rahatsız edici bir olay. Kendine insan diyen bazı yaratıkların ise anlık zevki uğruna iki gün evinde bakıp sokağa atıp sahipsiz bırakmasının ise sonuçlarını görebiliyoruz. İnsanları eğlendirmek için eziyet edilen ya da özgür alanından alıkonulan hayvanlar ise bu dünyanın acımasız gerçeklerinden yalnızca biri. Bu dramatik olayların yansıdığı filmler ise insanlara bir pusula olabiliyor. Biz de bütün insanlar suçlu olmasa da bütün hayvanların masum olduğu filmleri sizin için derledik.

Hachi: A Dog’s Tale

İnsanların en sadık dostları olarak bilinen köpekler, günümüzde kişisel zevkler uğruna kötü bir yetiştirme tarzıyla canavarlaştırılıyor. Hatta dadı köpek olarak bilinen pitbull cinsi köpeklerin yetiştirmesi bile soru işareti durumundaydı. Bu filmde ise tren istasyonunda bulunan bir köpeğin aile içinde benimsenmiş yerini görebilirsiniz. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmdeki Hachi ise sahibinin çalıştığı tren istasyonunda heykeliyle biliniyor.

Old Yeller

Sokakların temiz tutulmasının bir sebebi de sokakların bazıları için yaşam alanı olmasıdır. Bu bazen insanlar, bazen kediler, bazen köpekler olabiliyor. Bu sefer bir çocukla bir köpeğin arasındaki bağı izleyebileceğiniz film, aynı zamanda bir roman uyarlamasıdır.  Türkçe olarak İhtiyar Sarı olarak bilinen kitabı da tavsiye etmekle birlikte, sonunun aşırı duygusal olacağı uyarısını da yapmak durumundayız.

Bolt

Listemizi bir animasyon filmle renklendirmek istedik. Türkiye’de karşılığı Arka Sokaklar Garip olan Bolt, Alman çoban köpeğidir. Kendini oynadığı diziye çok fazla kaptıran küçük dostumuz artık gerçek hayatla yüzleşmek zorundadır. Aslında bir gerçeklik farkındalığı yaratacak filmde bu saf dostumuzun aslında bütün evcil hayvanları temsil edebileceğini düşünüyoruz. Bir kediyi evinize aldığınızda onun gerçeği o oluyor. Bakılmayan köpeklerin ormana atılmasının saçmalığı, bu filmle birlikte rahat bir şekilde kavranılabilir.

Sisteki Goriller

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmde bir antropoloğun şans eseri ender bulunan dağ gorilleri üzerine bir çalışma başlatmıştır. Arada geçen zamanla birlikte gorillerle iletişime geçmeye çalışır ve onları artık çok fazla benimsemiştir. Geçen zamanla gorillerle iyice bütünleşen antropolog, hala dünyanın her yerinde devam eden yasa dışı avcılık ve hayvanların satılmasına karşı koymaya başlar. Bir hayvanla arkadaşlık kurmak için barınaklar en iyi buluşma yeridir. Hiçbir insan bir hayvanı seçemez, hayvanın da insanı seçmesi gerekir sağlıklı bir dostluk için. Şükür ki hayvanlar daha kolay adapte olabiliyor.

Özgür Willy

Çekim amacı ya da gerçekçiliği her yapım kadar sorgulanabilir. İzleyenlerin ders alması gereken nokta ise doğru nokta olduğunda başarılı bir film sayılabilecek Özgür Willy, bir katil balina ile küçük bir çocuk arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Hayvanların doğal alanlarından alıkonulup insan eğlenceleri için kullanılması Erol Taş’ın taklit edilen kötü adam gülüşünden katbekat daha acımasızdır. Tepki vermek için ise her zaman bir şey yapmak gerekmez. Bazı şeyleri yapılmadığında en büyük tepki olabilir. Mesela hayvanat bahçeleri ve canlı hayvanların zarar gördüğü sirklere para verilmeyerek güzel bir tepki konulabilir. Bütün Willy’ler özgür olsun.

Konu hayvan hakları olunca HAYTAP’ın yayınladığı bu kısa filmi de ayrıca sizinle paylaşmak istedik.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Enola Holmes, Netflix’te Yayında!

önceki yazı

Yetenekli Oyuncu Uraz Kaygılaroğlu’nun Rol Aldığı 5 Yapım

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.