mizahgastesi bardak
Derleme

“Daha Ne Olsun!” Harun Can’ın Seslendirdiği 5 Karakter

Seslendirme sanatı oldukça zor bir iştir. Bu sanatı icra edip ünlü olmak da bir o kadar zordur. Başta, küfürleri başlığımızdaki gibi çevirenler olmak üzere dublajda çok farklı şeylerle karşılaşabiliyoruz. Harun Can ise bu kalıpları yıkıp özellikle genç nesle kendini güzel bir şekilde tanıtmıştır. Harun Can’ın seslendirdiği her karakter; çok eğlenceli, biraz ciddi, fazlasıyla başına buyruk, biraz planlı ama her şekilde seyircilerin severek takip edeceği karakterlerdir. Bu nedenle sadece işiyle değil, tercihlerini göz önüne aldığımızda karakteriyle de sevebiliyoruz. Çünkü kendisi Harun Can ismiyle karakterlere tercüman olurken yüreğimize de Korkuluk ismiyle tercüman olmuştur. Biz de sizin için sesiyle sadece konuşan değil konuşturan da olan Harun Can’ın seslendirdiği 5 karakteri listeledik.

5. Örümcek Adam

Marvel Sinematik Evreni’nin göz bebeği olan ve Stan Lee’yle duygusal bir bağı bulunan bu süper kahraman; genç, dinamik, eğlenceli ve çalışkan özellikleriyle biliniyor. Bir de Türkçe dublaj film izleyenler tarafından karakterine çok uygun bir sesle biliniyor ve o ses Harun Can’a ait. Örümcek Adam’ı gördüğünüz zaman ona “Ağ kafa, inanılmaz veya Harun Can’ın seslendirdiği ergen karakter” diyebilirsiniz ama “böcük” demeyin, bozulabilir. Ayrıca yeniden bu süper kahramanla birlikte Harun Can’ı duymayı temenni ettiğimiz tarih için tıklayınız ya da dokununuz.

4. Joker

Suicide Squad filminin Joker’i, gördüğümüz en acımasız Joker’di. Filmde kısa bir bölümde onu görmüş olsak da bu süre unutulmaz anlardandı. Tabii ki Joker’in sosyopat repliklerini duymamız gereken ses Harun Can’ın sesiydi. Filmi gözü kapalı bile izleseniz Harun Can’ın sesini duyduktan sonra çığlıkların geleceğini bilirsiniz.

3. Tsubasa

Futbol sevmeyenlerin 90 dakika futbol izleyemediği bir durumda sadece topun kaleye ulaşmasının 90 dakika olduğu bu diziyi izlettiren bir güzel şey de kaptanın sesidir. Şu anda seyircisiz oynanan maçlarda da oyuncuların Harun Can gibi konuşmasını temenni etmemizin yegane sebebi ülkemizde en çok tutan anime serilerinden biri olan Tsubasa’dan Harun Can’ın sesini duymamızdır.

2. Mordecai

Cartoon Network’te yayınlanan Regular Show dizisinin bu eğlenceli karakteri mavi bir alakargadır. Harun Can’ın yine aynı kanaldaki bir başka dizi olan Adventure Time dizisindeki Finn’e ve daha birçok karaktere seslendirme yapsa bile Mordecai ile daha çok özdeşleşmiştir.

1. Deadpool

En tahmin edilebilir listemizin 1. sırasında ise tabii ki Deadpool var. Listemizin beşincisi olan Örümcek Adam’la kostümleri de benzeyen bu süper kahramanın Türkiye’de vizyona girmesi; dublajcıları ve altyazıcıları ters düşürmüştü. Vizyonda genelde altyazılı film izleyenler, bu filmle birlikte ön yargılarını kırıp (ben dahil) Harun Can’ın sesini duymayı tercih etmiştir. Diğer dublaj filmlerine nazaran küfrün küfür olarak çevrilmesiyle bu film, bir çağı açıp bir çağı kapatmıştır.

Tabii ki bütün karakterleri toplasak da 1 Harun Can etmiyor.
Not: Kargalarla dolu müzik piyasası için de bir Korkuluk bırakıyoruz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Çağının Ötesinde Yazan Oğuz Atay’ın En İyi 5 Eseri

önceki yazı

Saygı: Bir Ercüment Çözer Dizisi ‘nden İlk Fragman Yayınlandı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.