mizahgastesi bardak
KÖŞE

Denyo Nedir?

Bugün sizlerle birlikte denyoluğu irdeleyeceğiz. Denyo TDK’de ilk olarak dengesiz ve deli bozuk sıfatlarıyla argoda kullanılan ber deyim olarak belirtilmiş. Ayrıca Çingenece denilo kelimesinden alındığı yazıyor ancak orası çok önemli değil. Dengesiz kelimesini ele alacak olursak toplumumuzun çokça sevdiği kutuplaşmalardan birini tetikleyebiliriz. O zaman yapalım!

Toplumda bazı insanlar dengeli ve bazıları dengesiz yani denyo oluyor. Kimin dengeli olduğunu anlamamız oldukça güç olabilir ancak dengesizleri ayrıştırmak daha kolaydır. Çünkü bu ne yapılması gerektiğini çoğu zaman bilemesek de ne yapılmaması gerektiğini gayet biliyoruz. O yüzden sokakta yürüyüşünden bile bir denyoyu fark edip içten içe ona nefret besleyebiliriz. Ancak tabii ki öyle şeyler yapmamamız gerekiyor.

Denyoluk Örnekleri

Bu denyoların iyi bir tarafı da örnek olmaları; örnek dediysek kötü örnek. Mesela bir denyo kaldırıma park edip engelli vatandaşların yolunu kestiğinde “tak!” hemen bir kanun düzenleniyor ve içten içe bizde de olan denyoluk hislerimiz törpüleniyor. Umarım oluyor.

Ancak bir denyoluk görene kadar içimizde de bir denyo olduğunu anlayamıyoruz. Ben bugün yere izmarit atarken bir denyo olduğumu fark ettim. Ancak onu yerden aldığımdaki hissss… Enfesti! Dengesiz bir şey dengelendiğinde alınan o hazzı tarif etmek gerçekten çok zor. Sanki 6 liralık bir ürün almışım da 11 lira verip 5 lira para üstü almışım gibi bir şey.

Nasıl Denyo Olunur?

Aslında bize yapmamamız gereken şeyleri yapma fırsatı sunan bu hissi ara ara tadarız. Hangimiz bir cenazede gülmemek için zorlanmadı.*¹ Ya da illa ki çok fazla televizyon izlediğimiz bir dönem olmuştur. Aslında yapmamamız gerektiğini biliyoruz ama bir şekilde yapmak istiyoruz. Neyse ki bunlar ufak dengesiz hareketler olarak pek umursanmaz ama bir ülke liderinin diğer ülke liderinin verdiği karara siniri bozularak savaş açması ağır denyoluktur. Ya da “yahu bir şey deneyeceğim” deyip de sayısız insanı yakarak öldürmek de ağır bir denyoluk vakası olarak denyoluk tarihine adını yazmıştır.

Ancak siz de yere atmayı düşündüğünüz çöpü cebinize atarak 5 metre sonra çöp kutusuna attığınızda çok dengeli bir iş yapmanın haklı gururuyla mutlu olabilirsiniz. Denyo olmayın dengeli olun.

*¹: Bazı insanların yaptığını biliyorum o yüzden soru işaretine gerek duymadım.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

İngilizce Öğrenmek İçin İzlenecek Yabancı Diziler

önceki yazı

İşte Buna Otopsi Derim

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.