mizahgastesi bardak
Derlemeİnceleme

Dizi ve Filmlerde Kalıplaşmış 5 Kamera Arkası Etkisi

0

Kamera arkasında yer alan yönetmen ve senaristlerin kişiliklerini bazen kameranın önünde de görebiliyoruz. Ben buna “kamera arkası etkisi” diyorum. Yönetmen ve senarist; duruşunu, düşüncesini ve hayat görüşünü belirli sınırlar içerisinde bize yansıtabilir. Aynı şekilde çok sık uyguladığı teknikler de olabilir. Şimdi gelin bu kamera etkisi neymiş bakalım.

5. Yeşim Ustaoğlu

Araf kamera arkası

1994 yapımı İz filmiyle ilk uzun metraj filmini yöneten Yeşim Ustaoğlu, daha önce ödüllü kısa filmlerde de yer almıştır. Daha sonra yönettiği filmlerle yine ödüllere layık görülen isim, özellikle insanın hayat içindeki dramı ele alıyor diyebiliriz. Bu insanın evrensel sıkıntılarını ele alması da yönetmenin filmlerini daha çekici kılıyor. Yeşim Ustaoğlu, filmlerinde yalın bir dil kullanarak anlaşılmayı daha çok mümkün kılan yönetmenlerdendir.

4. Zeki Demirkubuz

Yeraltı kamera arkası

Usta isim hakkında kamera arkası etkisi diyebileceğimiz ilk şey ödüller olabilir. Aynı zamanda Zeki Demirkubuz yapımlarında diyaloglardaki vuruculuk çok etkili. Lao Tzu’nun “Konuşmadan önce düşün. Sessizliği bozacak kadar değerli mi?” sözünden etkilenmişçesine içi dolu diyaloglar duyduğumuz yapımlara imza atan Zeki Demirkubuz, tiratlar konusunda da oldukça yeteneklidir. Masumiyet, Kader ve Yeraltı filmlerindeki tiratlar içimize içimize işlerken Yeraltı filmindeki dostluk temalı tiratta kamera arkasını da görelim isterseniz.

3. Gülse Birsel

Yalan Dünya Gonca Vuslateri karakterleri

Oyunculuğunun yanında da senarist kimliği de olan Gülse Birsel, özellikle senaryosunu yazdığı dizilerde bir sistem oturtmuş olarak görünüyor. Gülse Birsel’in yarattığı bu kamera etkisi en çok oyunculuklarda görünüyor. Avrupa Yakası’nda Binnur Kaya, Yalan Dünya’da Gonca Vuslateri ve Jet Sosyete’de de Hasibe Eren’e baktığımızda iki farklı karakteri oynadığını görüyoruz. 3 sitkomun da özellikle iş dünyası çıkışlı bir konusu olduğunu da görebiliyoruz. Gülse Birsel, bu bağlamda istikrarlı bir senaristtir de diyebiliriz. Birbirinden farklı 3 dizide de gözümüz kapalı Gülse Birsel yazmıştır diyebiliriz.

2. Burak Aksak

50m2 dizisinin tanıtımı

Samimi bir dile sahip olan Burak Aksak özellikle bir mahalle ortamını ele almasıyla biliniyor. Yaptığı farklı yapımlardan olan Dede Korkut Hikayeleri’nde bile kullanılan dil, samimi ve sıcaktı. Bu sıcaklıkla seyirciyle bir bağ kuran Burak Aksak’ın başarılı yapımları arasında en çok dikkat çekense Leyla ile Mecnun oldu. Bu dizide yaratılan samimi dil, dizinin bitiminden yıllar geçse de bugün hala çoğu insanın anlaşma şekli olmuştur. Mahalle gibi dar alanlarda bu samimiyeti daha sıcak bir seviyede tutan Burak Aksak, Netflix’te de yönetmenliğini Selçuk Aydemir’in yaptığı 50 Metrekare dizisinin senaristliği yapıyor.

1. Nuri Bilge Ceylan

Ahlat Ağacı kamera arkası

İçindeki yalnızlığı sanatına yansıtan usta yönetmen, ayrıca Rus yazar Anton Çehov’dan da etkileniyor. Fotoğrafçılıktan geçtiği yönetmenlik koltuğunda da yine geçmişten izler hakim. Filmlerindeki sahneler bir fotoğraf karesindeki gibi dikkatli, ayrıntılı ve duygulu. Onun filmlerinde diyalog olmasa bile izleyebilirsiniz. Durgun,sakin ve dinlendirici temasıyla Nuri Bilge Ceylan filmleri sinemamız için büyük bir değerdir.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Tesla Filminden İlk Fragman Yayınlandı

önceki yazı

Dadaş Mümessil Burak Bozdağ’ın Hikayesi Film Oluyor

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme