mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Doğa Filmleri – Aldığınız Nefesi Hissedeceksiniz

Zaman zaman bulunduğumuz şehrin karmaşasından kaçmak ve doğada kafa dinlemek isteriz. Ancak bu fırsatı her zaman yakalayamayız. Bu yüzden doğanın her köşesinden birbirinden nefis manzaralar sunan ve sizi bambaşka diyarlara götüren doğa temalı filmleri sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Cast Away (Yeni Hayat)

(2000)

Tanınmış bir şirkette analiz uzmanı olan Chuck Noland, sık sık iş seyahatine çıkmaktadır. Şirketin sorunlarını çözmek adına dünyanın her yerine uçan Noland, Malezya’ya gideceği gün akıl almaz bir kaza geçirir. Chuck Noland’ın içinde bulunduğu uçak kaza yapar ve Güney Pasifik üzerindeyken düşer. Ormanda mahsur kalma ve vahşi doğa filmleri arasında bu film olmazsa olmazdı. Geride işini, aşkını ve tüm hayatını bırakan bu adam, ıssız bir adada ne kadar hayatta kalabilir? Tom Hanks bu filmdeki performansıyla 73. Akademi Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

The Snow Walker (Karda Yürüyenler)

(2003)

Barry Pepper’ın oynadığı 2003 yapımı bu filmde ise eşsiz kar manzaralarına tanık olacaksınız. Kanada’da yaşayan aynı zamanda çok eski bir uçakla mal taşımacılığı yapan bir adam ve hasta bir kız… Yolu eskimo bölgesine düşen adam, hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler alır. Ancak beklenmeyen bir kaza sonucu ikili hastaneye ulaşamaz ve filmde artık hayatta kalma mücadelesi izlemeye başlarız. Hayata tutunmaya çalışan küçük kız ve onun doğa bilgisi, ikilinin yaşamasına yardımcı olabilecek mi?

Into The Wild (Özgürlük Yolu)

(2007)

Into the Wild, Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayımlanan filmle aynı ada sahip, kurgusal olmayan bir kitabından uyarlanan 2007 yapımı sinema filmi. Ormanda geçen macera filmleri ve doğa filmleri arasında en çok bilinen yapımların başında gelir. Üniversiteden derece ile mezun olan Christopher, mezuniyet sonrası ailesine veda mektubu bırakır. Mektupta yaşadığı hayatın yanlış olduğunu ve istediği hayatın çok daha farklı olduğunun altını çizmektedir. Mektup sonrası yaşadığı hayattan tam anlamıyla kopan Christopher, doğa ile bütünleşir ve kendini akışa bırakır. Alaska’da vahşi doğada tek başına yaşamaya çalışır. Alaska’ya kadar olan iki senelik yolculuğu esnasında pek çok renkli karakterle arkadaşlık kurar.

The Tree of Life (Hayat Ağacı)

(2011)

1950’li yıllarda geçen ve Orta Batılı bir aileyi konu edinen film, çalkantılı bir baba-oğul ilişkini işlemektedir. 2011 yılında eleştirmenler tarafından tam not alan yapıt, yaşamın anlamı ve kaderin getirdikleri üzerine birbirinden etkileyici sahnelerle imza atmaktadır. Yapıt bu dönemde çocuk olan John’un babasıyla kurmuş olduğu ilişki üzerine psikolojik irdelemeler barındırmaktadır. Dram ve fantastik kategorilerinde yer alan film, çoğu sahnesi ile göz dolduruyor. Filmin başrollerini Brad Pitt, Sean Penn ve Jessica Chastain paylaşmaktadır.

The Revenant (Diriliş)

(2015)

2015 yılında gösterime giren biyografik western gerilim filmi, aynı zamanda farklı bir deneyim yaşatan doğa temalı filmlerden biridir.. Senaryo Michael Punke’nin 2002’de yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanarak yazılmıştır. 1823 yılında kürkleri için hayvan avlayan bir şirketin çalışanı olan Hugh Glass, deneyimli bir tuzakçıdır. Sıkça avlanma alanlarında tehlikeyle burun buruna gelen Glass’ın bölgede oldukça dikkatli davranması gerekir. Kendisi haricinde Kızılderililerin ve Fransız grupların bulunduğu bölgede, hem tuzak kurmak hem de hayatta kalmak zorundadır. Filmin başrollerini Leonarda DiCaprio, Tom Hardy ve Domhnall Gleeson paylaşmaktadır.

2022 En Çok Beklenen Filmler – Ajandanızı Hazırlayın

önceki yazı

Zamanda Yolculuk Filmleri: Takvimi Kontrol Edin

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.