mizahgastesi bardak
Derleme

Doğanın Önemini Vurgulayan 5 Etkili Film

0

Doğa’yı “ana” olarak bilen bir milletiz. Son dönemde temizlikçilerin başlattığı akımla doğanın ne denli kirlendiğini görmekteyiz. Bu kirliliğe “Dur!” demek önce kendimizden başlıyor. Bir yandan ise yanan her orman aynı zamanda da ciğerimizi yakıyor. Biz de doğanın güzelliğini özelliğini ve özenle bakılması gerektiğini vurgulayan filmleri sizin için derledik.

5- Local Hero

Özellikle müzikleriyle öne çıkan film, bir petrol rafinerisi yapmak isteyen petrol şirketinin İskoç köyüne gönderdiği bir çalışanla başlar. Köy halkının sahip olduğu doğal güzelliklerle büyülenen çalışan arazileri satın almak yerine bu güzelliği olduğu gibi bırakmayı tercih eder. Muhteşem manzaralara sahip olan film, ormanlarda mangalını söndürmeyen magandaları engellersek ve rant için satılan yeşil arazilerimizi korursak nelere sahip olabileceğimizin en güzel göstergesidir.

4- Tatlı Bela

Bütün kahramanların pelerin takmadığını gösteren film, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Orijinal ismi Erin Brockovich olan film; işsiz ve üç çocuğuyla yalnız bir hayat süren kadının tüm haksızlıklara açtığı bir savaşı ele alıyor. El altından yapılan bir çevre kirliliğini ifşa ederek bu şirketi iflasa sürüklemiştir. “Dünyayı ele geçirmek istersen geçirirsin. Eğer geçiremediysen yeterince istemişsindir.”

3- Avatar

Bu şekilde devam ettiğimiz sürece kaçınılmaz olacak bir gelecekte geçen film, insanların 2154 yılında bütün doğal kaynakları tükettiğini anlatıyor. Dünyada gerçekleşen enerji krizi sonrasında bugün devam ettiği gibi farklı gezegenlerden medet umulur. Doğamıza iyi bakmazsak o zamanları biz göremesek bile gelecek nesil net bir şekilde görecektir. Film 3D sinema tekniğiyle çekilmişti ancak gelecek nesil gerçekten filmin içinde olabilir. Bu yüzden doğamızı temiz tutalım.

2- Entelköy Efeköy’e Karşı

Aslında bu doğa kirliliğinin en önemli sebeplerinden birine vurgu yapan film, komedi olarak bilinse de içinde trajik bir anlam barındırıyor. Bu en önemli sebeplerden biri eğitimsizliktir. Bir grup köy halkı inşa edilecek termik santral ile arazilerini satıp zengin olmaya çalışır. Böylece de şehirlere göç edecektir. Ancak köylerine gelen şehirli insanlar doğanın önemini onlara şehirli olarak anlatırlar.

1- Wall-E

Yine çok da uzak olmayan bir geleceğin tasviri yapılan filmde artık insanlar gerçekten dünyayı bırakmıştır. Gerilerinde ise hayvanların bıraktığı ayak izleri gibi izler bırakmıştır, ÇÖP! Uzayda insanlar yaşamını devam ettirirken de dünyada çöpleri temizleyen bir robot bırakmışlardır. Yıllar sonra da başka bir robot kontrole gelir ve dünyadaki yaşam belirtisi sayılacak filizi bulur. O duruma gelmeden her bitkiye göstermemiz gereken önemi göstermeliyiz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Fantastik ve Romantik Bir Dizi: Yarım Kalan Aşklar

önceki yazı

Rasim Öztekin Dümbüllü Kavuğu’nu Şevket Çoruh’a Devretti!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme