mizahgastesi bardak
Derleme

Dram Yazacaklara Ders Veren 5 Yerli Komedi Dizi Sahnesi

0

Hüzün, komedinin hamurudur. Herhangi bir sorunun üzerine giderek, o durumdan komedi çıkartılır. Günümüzde, yoksulluk, şiddet, taciz gibi olaylardan yaratılan ‘Klişe’ diye adlandırdığımız birçok dram yapımı bulunmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir mizah içeriği bulundurmamasına rağmen, komedi diye adlandırılan birçok yapım bulunmaktadır. Komedi ve dram ne kadar zıt kavramlar gibi görünse de, ikisi de birbirinin altyapısında bulunur. Bugün dram yazdığını zanneden senaristlere adeta ders veren 5 komedi dizisi sahnesi derleyeceğiz.

5. Beş Kardeş

Onur Ünlü‘nün yazıp, yönettiği Serkan Keskin, Fatih Artman, Nadir Sarıbacak, Osman Sonant gibi oyuncuların başrolleri paylaştığı dizi için; Tadı damağımızda kaldı diyebiliriz. Toplamda 13 bölümden oluşan dizi oldukça kaliteli olmasına rağmen, reyting kurbanı olmuştur. Son sahnede bile önce güldürüp, ardından ağlatmayı başaran dizi, ülkemizde değeri bilinmemiş oldukça güzel bir yapımdır.

4. İşler Güçler

‘Az biraz içek mi lan?’ Arkadaşlık zor bir müessese. Dizimiz de arkadaşlığın, aşkın ve kariyer planı yapmanın en iyi işlendiği bölümlerden biri olan 27. bölümde Ahmet’in, Feride için her şeyi geride bırakmayı göze almasına rağmen, gelen cevabın ‘Değer mi?’ olması üstüne, depresyonda olmasından dolayı sarı saçlarıyla güldüren, dolu gözleriyle boğazımızı düğümleyen Ahmet Kural’ın oyunculuğu gerçekten mükemmeldi. İşler Güçler, toplamda 41 bölümden oluşmaktadır. İnişleri, çıkışları, hüznü ve komedisiyle akıllara kendini kazımıştır.

3. Ben de Özledim

Çok yalnızım n’olur dağılmayın lan!’ Diye başlayan dizimiz toplam 13 bölümden oluşmaktadır. Yine reyting kurbanı bir komedi dizisi olmasına rağmen, 13 bölümün hepsi tekrar, tekrar izlenecek kadar güzeldir. Ne kadar dağılmak istemeseler de, girdikleri yolda yaşananlar, onları dağılmaya itti.

2. Kardeş Payı

Toplam 35 bölümden oluşan dizimiz de, hainliğin baş göstermesi yüzünden ansızın bir ölüm gerçekleşir. 13. bölümün sonu ve 14. bölümün tamamını kaplayan bir dram, biz seyircileri yasa boğmuştur. Komedi olarak, yerli yapımlarda en iyi dizilerden biri olarak adlandırabileceğimiz Kardeş Payı’nın bu bölümleri, televizyonda 8 sezon yayın yapan dram dizilerini izlemek yerine tercih edilecek bir seçenektir.

1 Leyla İle Mecnun

Birçok takipçimizin bildiği üzere, Leyla İle Mecnun bambaşka bir projeydi. Dizi de oldukça fazla dram işlenmesine rağmen, çıkarcılığıyla, dansıyla, önlüğü ve bıyıklarıyla öne çıkan karakterimiz Erdal’ın bu sahnesi, diğer işlenen olaylara göre bizlere daha farklı bir his yaşatmıştı. Sezon finali diye çekilen bölümde ansızın bir final haberi gelince, bizlerin de merakı oldukça kabarmıştı. Ben de Özledim dizisinde Burak Aksak’ın yazdığı Leyla İle Mecnun finalini izleyerek, dizinin finali hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bugün sizlerle birlikte, olukça yasa boğulduk. Sizler de önerdiğiniz yapımları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Keyifli seyirler.

Ahmet Çiçek
Yeni Nesil i9 Yazar / Yerli Film Sorumlusu

Sinemanın Enleri – 1 Filmi Kaç Yönetmen Çekebilir?

önceki yazı

Osman Sekiz Filminin Çekimleri Başladı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme