mizahgastesi bardak
Derleme

Düşünme Şeklinizi Değiştirecek Ağır Psikolojik Filmler

Bazı filmleri anlamak oldukça zordur, ancak nihayet onları anladığınızda, etrafınızdaki dünyayı farklı bir ışıkta görmeye başlayabilirsiniz. Bazen bu filmleri, sırf zeki ve kalabalığın geri kalanından daha iyi olduğuna dair tweet atmak için uçsuz bucaksız dramalar, komediler ve süper kahraman hareketleri denizine serpmeniz gerekir. İşte sizi içine çekecek ve uzun süre yansımaya konu olacak psikolojik filmler.  

Altın Eldiven

Yönetmen: Fatih Akın 

Olaylar 70’lerde Almanya’da gerçekleşiyor. Fritz Honka, her gün Altın Eldiven barında oturmayı seven bir tür ezik. Birkaç kadeh içtikten sonra olgun kadınlarla  flört etmeyi seviyor. Film gerçek olaylara dayanıyor ve bir seri katille ilgili. Film çok ağır, bu yüzden dikkatli olun. Tüm sahneler çok gerçekçi bir şekilde çekilmiş, bu da her şeyin gerçekte böyle olduğunu fark ettiğinizde işleri daha da kötüleşiyor. Film sahneleri yazarken gözümün önünden geçti, yönetmen Fatih Akın amacına ulaşmış görünüyor. 

Kamera

Yönetmeni: Daniel Goldhaber 

Bu film, modern dünyanın birçok güncel meselesine değiniyor. Hatta bazıları buna Black Mirror serisinin bir parçası diyor ve izlerken nedenini gayet iyi anlayacaksınız. Film, yetişkinlerle ilgili binlerce insanla sohbet ederek para kazanan Alice’in hikayesini anlatıyor. En popüler web modeli olmayı hayal eder ve neredeyse başarılı olduğunda Alice’in sohbete erişimi engellenir ve onun yerine kızın bir kopyası belirir. Üstelik yayını yapan kişi kendisinin kopyasıdır. İnternetteki hayatının çalınmasıyla tam bir çöküş yaşamaya başlar. Hayatının eskisi gibi devam edebilmesi için taklitçisini alt edip hesabını geri almaktan başka seçeneği yoktur. 

Velvet Buzzsaw

Yönetmeni: Dan Gilroy 

Ünlü bir sanat eleştirmeninin arkadaşı, anlaşılmaz resimlerle dolu bir depo bulur ve o zamandan beri hayatı altüst olur. Sanatçı öldükten sonra tüm resimleri dünyanın her yerinden galeriler tarafından satın alınır. Mistisizm unsurlarına sahip inanılmaz bir gerilim ve Jake Gyllenhaal‘ın çarpıcı bir performansı filmi zirveye taşımaya yeterli oluyor. 

Fractured

Yönetmeni: Brad Anderson 

Bu listedeki en son mücevher Fractured. Üç kişilik bir aile, kızlarının kolunun kırıldığı bir kaza geçirir. Onu en yakın hastaneye götürürler. Bir süre sonra, nihayet onu görmesi için bir doktora götürürler, ancak ameliyat biraz zaman alır ve ebeveynler lobide uykuya dalar. Uyandıktan sonra, hiç kimse Ray’in ailesini veya bir kızları olduğunu hatırlamıyor. Ailesini bulmaya çalışan Ray, kızı ve eşine ne olduğuna dair gerçekleri bulmak için zorlu bir mücadeleye girişir. 

Sizin için derlediğimiz psikolojik filmler bu kadardı. Bu derlemedeki en beğendiğiniz ya da bu derlemeye eklemek istediğin filmleri yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir animasyon stop motion ve psikoloji filmi için de Mary ve Max filminin incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Çatısız Yaşamanın Ne Olduğunu Anlatan Sokak Filmleri

önceki yazı

Bağımlıları İçin Netflix’ten 5 Suç Belgeseli

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.