mizahgastesi bardak
Derlemeİnceleme

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

İlk John Wick’in piyasaya sürülmesinden bu yana insanlar, Wick’in hızla yüzlerce öldürme sayısına ulaştığını göz önüne aldığında, suikastçının başka hangi ikonik film kahramanlarının üstesinden gelebileceğini hakkında konuşmaya başladılar. Wick de bazı inanılmaz dövüş becerilerine sahip, bir silah ve bıçak uzmanı ve bir çocuğun okul çantasında bulunabilecek basit şeylerle akranlarını öldürebiliyor.

Diğer en iyi film suikastçilerinden biri olan Léon ile karşı karşıya gelirse, her zamanki kadar yenilmez olabilir mi? Léon tıpkı Wick gibi  son derece yetenekli bir suikastçi ancak tamamen farklı şekillerde ve birbirleriyle karşı karşıya gelirse ”kim kazanır?” diye düşündük. Karakterlerin artı ve eksi yönleri ile sizin için derledik.

Mathilda Faktörü

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Léon, 12 yaşındaki bir çocuğa insanları içten bir şekilde öldürmeyi öğretmenin kesinlikle saçma olduğu gerçeğini bir kenara bırakarak bunu sevimli gösterdi ve Mathilda, Léon’a yardım ettiği için aslında kendi başına bir uzman haline geldi. Bununla birlikte, en sempatik tetikçilerden  biri olmak hem bir nimet hem de bir lanettir çünkü kararını kolayca bulandırabilir ve sonuçta onu filmin sonunda öldürmesine neden olan şey buydu.

Wick ve Topluluğu

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Léon, Mathilda’ya sahip olabilir ancak eğitimde olan 12 yaşındaki bir suikastçı, John Wick’in onu desteklemek zorunda olduğu geniş katil ve sabotajcı ağına tam olarak uymuyor. Bowery King ile evsizler ve yeraltı doktorlarından oluşan topluluğu arasında, Wick’in bir takım yardımcıları var.

Deneyim

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Léon’un ya da John Wick’in kaç yaşında olduğu tam olarak belli olmasa da her ikisi de yeterince tecrübeli ve Wick emekli bile. Léon açıkça çok daha deneyimli ve ne kadar melankoli ve kederli davrandığını düşünürsek, sektörde de çok daha fazla görülüyor gibi. Wick de Léon’un yıllar içinde kazandığı sokak zekasına pek sahip değil.

Wick: Gun-Fu

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Wick’in suikastçi silahları  profesyonel bir katile salya akıtacağı için, yalnızca silah dolabıyla Léon’u geride bırakmakla kalmaz, aynı zamanda onları nasıl kullanacağını da bilir. Gerçekte, Léon oldukça katı bir adamdır ve Wick’e yakın mesafelerde karşı çıkarken kendi başına durmasının hiçbir yolu yoktur.

Duygular

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

İlk filmde köpeği öldürüldüğünde, John Wick anında sinemanın en ölümcül suikastçısı oldu ve hemen Jason Bourne, Ethan Hunt ve hatta Terminatör gibi kişileri utandırdı. Kelimenin tam anlamıyla yolundaki herkesi öldürdü. Çünkü bir çocuk köpeğini öldürdü bu tutku ve dürtü korkutucuydu. Léon’un ise hiç böyle bir dürtüsü olmadı. Bununla birlikte, tıpkı Léon’un Mathilda ile çalışma şekli gibi Wick’in duyguları da engel olabilir ve performansını engelleyebilir.

Düşünce Süreci

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Wick, genellikle harekete geçmeden önce düşünmediği gibi büyük ölçüde içgüdüyle hareket ederken, Léon’un mantıksal düşüncesi, Wick’e karşı olduğunda büyük ölçüde onun lehine çalışır. Léon sadece bir baş belası değil, aynı zamanda bir düşünür ve kurduğu tuzaklar ve planlar Wick’i epey geride bırakacaktır.

Wick: Daha Hızlı

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Léon’un acelesi yok en zor durumlarda bile salyangoz hızında hareket eder. Diğer tarafta, Wick kelimenin tam anlamıyla sahneden sahneye koşuyor. Yıldırımdan neredeyse daha hızlı ve onu kovalayan herkesten kaçabiliyor

Léonda Geri Vites Yok

Duyguların Savaşı: John Wick ve Léon

Leon’un gelecekteki kurbanlarından biri kapıyı açmayı reddedip Mathilda’nın kayıp çocuk numarasını yapması harikaydı. Léon daire kapısını kırmak yerine bir el bombası atması da aynı şekilde mükemmeldi. John Wick geçmişte de uç noktalara gitti ve el bombalarına da yabancı değil, ancak Léon filmin sonunda kelimenin tam anlamıyla bir binayı havaya uçurdu. Wick şimdiye kadar aşırı bir boyuta ulaşmadı birkaç kırılmış pencere dışında.

Bu tarz bir karşılaşmada sizce kazanan taraf kim olurdu.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Avrupa’nın Farklı Tarzı: İspanyol Yapımı Filmler

önceki yazı

Mommo: Kız Kardeşim Film İncelemesi

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.