mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Edebiyat Filmleri – Edebiyata Yön Veren Hayatlar

Edebiyat hakkında birçok filmlere ve dizilere denk gelmişsinizdir. Ancak bir şair ya da bir yazarın hayatından bunu ele alan biyografi filmleri daha dikkat çekicidir. Bu hayat hikayeleri yazma sanatına yön veren hayatlardan oluşuyor. Biz de bu sanatçıların hayatını ele alan biyografik ve edebiyat filmleri için size bir liste derledik.

Mavi Gözlü Dev – Nazım Hikmet Ran

(2007)

Biket İlhan yönetmenliğinde çekilen ve Nazım Hikmet’in 1941 yılından sonra Bursa Hapishanesi’nde geçirdiği dönemi anlatan Mavi Gözlü Dev’in başrolünde usta oyuncu Yetkin Dikinciler vardır. Yetkin Dikinciler’in Nazım Hikmet’i canlandırdığı filmde Nazım’ın aşık olduğu iki kadını, Piraye Altınoğlu ve Münevver Andaç’ı ise Dolunay Soysert ve Özge Özberk canlandırıyor. Filmin adı, Nazım Hikmet’in “Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri” adlı şiirinden derlenmiştir. Edebiyatımızın mihenk taşlarından Nazım Hikmet’i bu filmde daha çok anlayabilirsiniz. Mavi Gözlü Dev, hem edebiyat hem edebiyat filmleri hem de ülkemiz için büyük öneme sahip dersek pek yanılmış olmayız.

Aşkın Kitabı – Jane Austen

(2007)

Aşkın Kitabı, yüzlerce Hollywood melodramına ve binlerce romantik komedisine ilham kaynağı olmaktan öte, bu türlerin haritasını yaratmış efsanevi yazar Jane Austen’ın aşk yaşamını olabildiğince klasik bir bakış açısıyla ekrana aktarmaya çabalıyor. Aşkı hikayesinin merkezine alıp da Jane Austen kadar okunur kılabilen yazar azdır. Anne Hathaway’i Jane Austen rolünde izlediğimiz bu film Austen’ın yazarlık macerasına da ortak ediyor bizleri.

Sylvia – Sylvia Plath

(2003)

Sylvia, hayatına kendi elleriyle son vermeyi seçen şair Sylvia Plath’in kendisi gibi şair olan eşi Ted Hughes’la olan ilişkisini merkeze alıyor. Sylvia Plath’in hayatını konu alan film, yazarın iç dünyasını ve ölüm kararını alana dek düşüncelerinin nasıl evrildiğini yakın bir empatiyle dile getirir.2003 yapımı bu filmde Sylvia Plath rolünde ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow’u izliyoruz. Peki, sonunda genç yazarı intihara sürükleyen, zihinsel mücadeleler hâlinde yansıtılan, kendi iç çıkmazları mıdır yoksa yazarlığının önünde duran, aşamadığı toplumsal roller midir? Ölümünün nedeni büyük bir soru işareti olarak kalırken Sylvia, yazarın hayatına daha yakından bir bakış açısı sunarak “kadın” sorunsalını daha da genişleten sorularla baş başa bırakır bizleri.

Görünmeyen Kadın – Charles Dickens

(2013)

Ralph Fiennes’ın hem yönetmen koltuğunda hem de başrolde izleyiciyle buluştuğu Görünmeyen Kadın filmine geçelim. Charles Dickens’ın hayatına biraz daha dolaylı bir yoldan bakıyor. Ve Charles Dickens’ın kariyerinin zirvesinde ve evli bir adamken gizli bir aşk yaşadığı Nelly Ternan ile bizleri tanıştırıyor. Ünlü yazara aşkla bağlı olan kadın, Dickens’ın ölümüne kadar onun gizli sevgilisi olarak kalacaktır.

Kafka – Franz Kafka

(1991)

1919’ın Prag sokaklarında, Jeremy Irons’ın canlandırdığı Kafka, bildiğimiz yazar kimliğinin dışında bu kez bir sigortacı olarak karşımıza çıkıyor. Ve akıllara hemen yazarın unutulmaz eseri Joseph K. geliyor. Ancak kurgu bununla da sınırlı kalmıyor. Dava, Şato ve Dönüşüm’e dokunarak Kafka’nın kalem dünyasından geniş bir yelpaze sunuyor. Filmde gerçekler ortaya çıktıkça gizem, gerilim ve bilim kurgunun Kafkaesk bir üslupla bir araya geldiği, sıra dışı bir yapım ortaya çıkar. Dünya edebiyatı için Franz Kafka’nın önemi tartışılmazdır. Haliyle edebiyat filmleri demişken bu filmi anmamız da kaçınılmazdı.

Bu yazıyı sevdiyseniz Edebiyat Uyarlaması Türk Filmleri yazımıza da göz atmalısınız. Aynı zamanda Tiyatro ve Sinema Arasında Kısa Paslar yazısını da okuyabilirsiniz.

Ödüllere Doymayan Film Tavsiyesi: Normadland (2020)

önceki yazı

Dexter: New Blood Final İncelemesi

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.