mizahgastesi bardak
Derleme

Farklı Bir Dünya: Cyberpunk Filmleri

0

Hem bir kültürü hem de bir türü ifade eden cyberpunk terimini tanımlamak zor bir iştir. Bilim kurgunun alt kategorilerinden biri olan cyberpunk temasına ait filmleri incelediğimizde doğanın yok olduğu, yerine yüksek teknolojik içeriklerin aldığı ve tüm bunlarında insan yaşamının önüne geçtiği bir kurgu tasarımı vardır.

Hazır Matrix 4 için heyecanlanıyorken dünden bugüne en iyi cyberpunk filmleri hatırlayalım. Blade Runner, Terminator ya da Matrix‘i hepimiz biliyoruz ancak bu dünya sandığınızdan daha geniş!

Metropolis

Sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmlerinden biri olan Metropolis’in tarihi 1927! Robotları belki de ilk kez gösteren filmin ilham kaynağı ise yönetmenin 1924 yılında New York’ta gördüğü gökdelenlermiş. Film işçi sınıfı ve yönetici sınıf arasındaki ilişkiyi ve makineleşmeyi anlatıyor diyebiliriz kısaca.

Total Recall

Ya anı diye hatırladıklarınız bir yalandan ibaretse! 1990’da çekilen ve 2084 yılında geçen filmde kimi efektler size fazla amatör gelebilir. Ama filmin sizi düşüreceği paranoya için bile izlemeye değer. Yoksa biz de bir kurgunun içinde mi yaşıyoruz?

Akira

Bir motor çetesi üyesini öfkeli bir psikopata çevirerek Neo-Tokyo’yu tehlikeye atan askerî proje ve bu psikopatı durdurabilecek gençlerle medyumları konu alan oldukça karışık bir anime izlemeye hazır mısınız? Bu filmin Batı’yı animeyle tanıştırdığı söyleniyor.

Minority Report

Özel bir polis biriminin, katilleri suçlarını işlemeden önce tutuklayabildiği bir gelecekte, o birimden bir polis memuru, gelecekteki bir cinayetle suçlanıyor. Filmin akıllara getirdiği soru şu: Eğer suç işlenmediyse kişi hâlâ suçlu sayılır mı?

Kôkaku Kidôtai

İngilizce Ghost in the Shell adıyla da bilinen bu manga birçok filme, özellikle de Blade Runner ve Matrix’e ilham oldu. Cyborg polis memuru ve partneri, gizemli ve güçlü bir hacker’ı yakalamaya çalışır ve olaylar gelişir. Bu olaylar gelişirken fonda çalan müziklerin hepsi birbirinden harika!

Pi

Darren Aronofsky‘nin düşük bütçeli filmi, paranoyak bir matematikçinin doğada bulunan evrensel kalıpların kilidini açacak bir anahtar sayı aramasını anlatır. Anlatırken rahatsız eder ve yorar. Film o kadar düşük bütçeli ki sette yemekleri yönetmenin annesi yapıyormuş.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Filmleri Belli Oldu

önceki yazı

İstanbul, Adana Altın Koza ve Başka Sinema Ayvalık Film Festivalleri Online Gösterimler İçin Bir Arada!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme