mizahgastesi bardak
İnceleme

Ferhan Şensoy’un Son Ders’i

0

Mustafa Uğur Yağcıoğlu’nun yazıp, Iraz Okumuş ile beraber yönettiği bu filmin başrolünde Türk tiyatrosunun usta isimlerinden olan Ferhan Şensoy yer alıyor.  2007 yılında yapılmış olan bu filmin oyuncu kadrosunda; Ekin Türkmen, Kaan Urgancıoğlu, Durul Bazan, Ege Aydan gibi oyuncuların yer alması da hoş bir uyum katmıştır. Ferhan Şensoy Son Ders filmi konusu da ayrıca okunmaya değer!

Filmin Konusu

Öğrencilik yıllarında siyasi düşüncelerinden dolayı aranan Hakan Aymaz’ın sevgilisini ve 4 arkadaşını da geride bırakarak yurt dışına kaçmasını, Türkiye’ye uzun yıllar sonra Saffet Ercan ismiyle bir akademisyen olarak geri dönmesini konu alan bu film; ertelemenin getirdiği büyük pişmanlığı anlatmaktadır.

“Ertelemek, yüzünü bir daha görüp göremeyeceğini bilmeden…”

“Hep sonraya ertelemek hep bir sonrakine, yarının ne getireceğini bilmeden, bir daha bu duyguyu yaşayıp yaşayamayacağını bilmeden. Hangi sonraya? Sonra diye bir şey yok. Bugün var, belki yarın yok…”

Filmin Siyasi Bakış Açısı

“Baktık kavgayla olmuyor, o zaman çocuklarla…”

70’li yılların sol mücadelesini anlatan bu film, düşüncelerin geçmişte uygulamaya geçirilirken, eksik veya yanlış bir mücadele ile bunun yapıldığını vurguluyor. Aynı zamanda günümüzde solculuğun şekillendirilmesine de ders vermesiyle beraber, kapitalizmin “insana insandan nefret etmeyi” öğrettiğini de açık açık belirtmekten geri durmayarak, gerçekçi bir gözlemle ve araştırmayla siyasi mesajlara değiniyor. Ferhan Şensoy Son Ders filmi ile pek çok siyasi konuya da değinmekten kaçınmamış.

Filmin Eğitim Sistemine Bakış Açısı

“Kimsenin buradan alınacak derse ihtiyacı olmadığı…”

Film düşünmenin, sorgulamanın, itiraz etmenin önemini anlatırken, okulda aktarılan bilgilerin sorgulamaksızın, ezberci bir şekilde zihinlere yerleştirilmesini yan etkileri olan bir hap’a benzeterek eğitim sistemine sade ve etkili bir şekilde eleştiride bulunmaktadır.

“Gerektiğinde hayat, dersi bizzat insanın kendisine verir.”

Filmde her karakterin hayattan almış olduğu bir ders var; kimisi geçmiş pişmanlıklarını evladı üzerinden görüp, ona aldığı dersi yansıtmaya çalışırken, kimisi de geçmişte çektiği sıkıntılar üzerinden insanları suçlayarak hayata karşı olan nefretiyle acımasızlaşıyor. Tabii ki de hayat bu karakterlere tekrardan bir ders vermeyi unutmuyor.  Sadece karakterlerin değil farklı açılardan ele alınarak izlendiğinde herkesin alacağı bir dersin var olması da filmi amacına ulaştırıyor.

Euro 2020 Özel: 5 Harika Futbol Filmi

önceki yazı

Yeşilçam’ın Unutulmaz 5 Aile Filmi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.