mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri ya da ingilizce adıyla sci-fi, geçmişten günümüze siyasal ve toplumsal konularda toplumsal eleştiri getirebilmiştir. Ve “bizi insan yapan şeyin ne olduğu” gibi felsefi konuları araştırma amaçlı olarak sıklıkla kullanılan bir film türü hâline gelmiştir. Klasik filmlerden sıkılanlar için izleyebileceğiniz en iyi 5 bilim kurgu filmini sizler için derledik.

12 Monkeys

(1995)

Film “Cassandra Kompleksi” tabanına oturtulmuş, geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği temelinden hareket edilmiştir. Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüsten, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’i sağ kalmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar. Virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilim adamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır. Akıl hastanesindeyken tanıştığı psikiyatristini içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışır.

Inception

(2010)

Türkçe adıyla Başlangıç, Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilimkurgu türündeki ABD filmidir. Film yayınlanmasından kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir. Dom Cobb, çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Buna bağlı olarak da sevdiği her şeye mal olmuştur.

Labirent

(2014)

Labirent, Kuzey Amerikalı yazar James Dashner’ın Labirent romanlarına dayanan; bilim kurgu, distopik, macera, aksiyon filmlerinden oluşan bir Kuzey Amerika film üçlemesidir. Film, bir grup erkekle birlikte bir labirentte kapana kısılmış olarak uyanan Thomas’ı konu alıyor. WCKD olarak bilinen bir organizasyonla ilgili rüyalar dışında dış dünyaya dair hiçbir anısı yoktur. Thomas, ancak labirentte keşfettiği ipuçlarıyla geçmişinin parçalarını bir araya getirerek amacını ve kaçmanın bir yolunu bulmayı umabilir.

Interstellar

(2014)

Türkçe adıyla Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilimkurgu türündeki, 2014 yapımı ABD filmi. Bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arar. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer almaktadır.

Uyumsuz

(2014)

Veronica Roth’un aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Kıyamet sonrası dünyada insanlık 5 farklı özelliğe göre topluma bölünmüştür. Bunlar Fedakarlık (Abnegation), Dostluk (Amity), Dürüstlük (Candor), Cesurluk (Dauntless) ve Bilgelik (Erudite) toplumlarıdır. Geri kalan azınlık kısmı ise “uyumsuzlar” olarak adlandırılır. Her çocuk 16 yaşında bir dizi test sonucu kendisi için en uygun topluluk tespit edilir. Ve bu topluluğa katılması beklenir.

Cem Gelinoğlu ile Aykut Enişte 2 Röportajı

önceki yazı

En İyi Yerli Kara Komedi Filmleri: Güldürürken Düşündüren Filmler

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.