mizahgastesi bardak
Derleme

Gerçek Anlamda Ölmeden İzlenmesi Gereken Filmler

0

Ölmeden önce kaliteli filmlerin izlenmesi gerek, doğru. Tabii ki kelimenin tam anlamına bakınca ölmeden önce izlenmesi gereken asıl filmler, ölüm sonrası filmleridir. Biz de sizin için ölüm sonrası filmleri derledik.

Coco

ölmeden önce izlenmesi gereken animasyon filmler

Film, yanlışlıkla ölüler diyarına gelen Miguel’in etrafında dönüyor. Bir müzisyen olmak isteyen Miguel, ölüler diyarında tanıştığı ölülerden birçok ders çıkarır. Tabii ki siz de bu filmi izlediğiniz zaman bu dersleri çıkartabilirsiniz. Pixar’ın her kitleye hitap edebilen animasyonlarından olan Coco’yu ölmeden ya da daha fazla pişman olmadan izlemelisiniz.

Çizgi Ötesi

Ölümün farklı bir acı verici noktasına temas eden filmde 5 tıp öğrencisinin yaptığı deneyle ölümü tatmaya çalışmasını görüyoruz. Her canlı ölümü tadacaktır ama bu öğrenciler ölümün tatmak istediği canlılar haline gelmiştir. Tabii ki bir kült haline gelen 1990 tarihli Çizgi Ötesi filmini öneriyoruz. Film ölümle ilgili olmasının yanında tam bir “yüzleşme” havasında.

Cennetimden Bakarken

Cennetimden Bakarken, Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler, ölüm sonrası filmleri

Alice Sebold’un aynı adlı romanından uyarlanan film, bu konuda gerçekten en üst seviyede. 14 yaşındaki bir kız çocuğu, komşusu tarafından katledildikten sonra olanları ele alıyor. Bu konuda çekici olan kısımsa ölen kızın gözünden görmemiz. Gökyüzünden olan biteni izlerken bir yandan da etki etmek istiyor. “Asıl ölümden sonraki yaşam, kalanların yaşamıdır.” dedirtiyor bu film bize.

Hayat Savunmaya Değer

Neredeyse savaş alanlarındaki kadar ölüm gören trafikte “sıradanlaşan” bir ölüm daha… Trafik kazasında ölen Daniel artık öbür tarafa geçmiştir. Burada hayatı bir mahkemede sorgulanacak ve sonuca göre yeniden Dünya’ya dönebilecektir. Belki bu mahkeme bize de denk gelebilir kim bilir. Şimdiden bu deneyimi yaşamak için bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Bu filmi beğenirseniz izleyebileceğiniz Ölümün Soluğu filminin incelemesini de buradan okuyabilirsiniz.

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi

Ölmeden önce kesinlikle izlenmesi gereken filmler, Bilek Kesenler, ölüm sonrası

Ölümden sonrası için konuşurken ölüm yöntemini de düşünen bir filmle derlememizi bitirelim dedik. İntihar ederek ölenlerin farklı bir öteki dünyası olacağını düşünen yapımda sevgilisinden ayrıldıktan sonra intihar eden ve sonra sevgilisinin de intihar ettiğini öğrenen adamın bu sürgün yerinde sevgilisini arayışını izliyoruz. Bu filmin temel öğretisi de “seven sevdiğine sevdiğini henüz çok geç olmadan söylesin. Ölüm kimse için umut olmamalıdır.” bizce.

Sizin için derlediğimiz ölmeden önce izlenmesi gereken filmler bu kadardı. Siz de yorumlarda görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Sonsuz Bir Tren Yolculuğu: Snowpiercer

önceki yazı

“Hav ken ay go tu Çultanahmet?”

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme