mizahgastesi bardak
Derleme

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 5 Hayattan Film

0

Başarılı filmler daima insanlara fikirler verir ve düşündürür. Yeni bir bakış açısı kazandırabilir ya da bir şeyin değerini anlatır. Çünkü özenilmiş filmlerin seyircilere anlatmak istediği bir derdi vardır. Gerçek bir olaydan ya da bir hayat hikayesinden esinlenerek ortaya çıkmış filmler ise izleyicinin gözünde hep bir adım öndedir. Çünkü izleyici bilir ki kendisinin konuyu duyunca bile ilgi duyduğu bu film, birilerinin hayat hikayesidir. Bu yüzden de gerçek hikayelerden uyarlanan filmler başarı ortaya koyduklarında büyük ses getirirler. Biz de bugün izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz gerçek hikayelerden beyaz perdeye uyarlanmış 5 hayattan filmi bir araya getirdik.

Operation Finale

The True Story of “Operation Finale” | History | Smithsonian Magazine

Tarih kokan filmleri seviyorsanız sizi böyle alalım. 2018’de yayınlanan Operation Finale filmi 2. Dünya Savaşı‘nda Yahudiler’e yapılan işkencenin başındaki askerlerden biri olan Adolf Eichmann‘ı yakalama ve cezalandırma konusunu işliyor. Eichmann’ın izini sürenler ise Mossad’ın İsrail grubu. Bu casuslar grubu tüm imkanları zorlayarak Eichmann’ı yakalamaya çalışıyorlar. Filmi Netflix‘ten seyredebilirsiniz.

The Theory Of Everything

The Theory of Everything review: My Left Brain | Time

Stephen Hawking’in hayat hikayesinin anlatıldığı film, 2014’te görücüye çıktı. Hawking’i üniversite yıllarından itibaren ele alan filmde hastalığıyla ilgili de birçok bilgiye yer verildi. Oscar ödüllü yönetmen James Marsh‘ın yönettiği filmin başrollerinde Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Emily Watson var. Başarı dolu hayatıyla ilham veren Stephen Hawking’i daha yakından tanımak istiyorsanız bu filmi mutlaka izleyin.

Anthropoid

Anthropoid: Why It Took 15 Years to Bring WWII Story To Big Screen |  IndieWire

2. Dünya Savaşı’nda Çeklerin direnişini gerçekçi bir şekilde ele alan film, savaşa farklı bir bakış açısı ekliyor. 2016’da vizyona giren filmin adı ise Hitler’in en yakınlarından olan Reinhard Heydrich’e düzenlenen suikastın kodu. Aksiyonun düşük olması yönüyle savaş filmi kimliğinden uzaklaşan Anthropoid filminin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Sean Ellis oturuyor.

A Beautiful Mind

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) - 2001 Film İncelemesi | Efsane Kareler

Ünlü matematikçi John Nash‘ın ilgi çeken hayatını konu alan filmin başrolünde Russell Crowe var. İyi bir senaryoyu başarılı şekilde hayata geçiren Russell Crowe oyunculuğuyla izleyicinin filme olan dikkatini yoğunlaştırdı. John Nash’ın öğrencilik yıllarından itibaren antisosyal kişiliğiyle birlikte şizofreniye giden yolda yaşadıklarını aktaran film izleyici tarafından sevildi.

Titanic

Students prove that Rose could have saved Jack in 'Titanic'

Jack ve Rose’un birbirlerine duydukları ölümsüz aşkı beyaz perdeye aktaran Titanic filmi hepimiz için bir başyapıttır. 1912’de çıktığı ilk seferde buz kütlesine çarparak batan ve yüzlerce insanın ölümüne neden olan Titanic gemisinin hikayesi 1997’de James Cameron‘un yönetmenliğinde film haline getirildi. Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet‘in başarılı oyunculuklarıyla kusursuzlaşan film, yayınlandığı yıl adeta tüm Oscar ödüllerini topladı. Titanic gibi mükemmel yapımların artması dileğiyle…

Melike Zehra Karadeniz

Hem Herkes, Hem de Hiç Kimse: Meryem

önceki yazı

Birbirlerinin Gölgelerinde Işığı Bulan İki Kadının Hikayesi: Tereddüt

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme