mizahgastesi bardak
Derleme

Gerçek Olamayacak Kadar Olağanüstü Masal Filmleri

0

Çocukken bir uyku aracı olarak görülen masallar aslında hayal kurmamıza da çok yardımcı olmuştur. Şimdi ise masallar bize keyifli bir sinema deneyimi yaşatıyor. Bu masal filmleri; bazen prensesli filmler, bazen peri filmleri, bazen de büyülü filmler olarak aklımızda canlansa da aslında tür olarak epik filmler ya da genel adıyla fantastik filmler olarak bahsedilebilir. Özellikle gerçek hayatın stres dolu olduğu şu günlerde bize lazım olan şey, bu masal filmleri. Biz de sizin için inanılmaz bir sinema deneyimi yaşatan bu filmleri derledik.

Masal Şatosu: Sihirli Davet

Masal Şatosu, Türk filmleri

İki nokta üst üste (:)’den de anlayacağınız üzere ana başlık Masal Şatosu. BluTV’de 7 Mayıs itibariyle başlayacak dizi de yine bu isimle yayınlanacak (Masallar Şatosu: Peri Hırsızı). Kafaları karıştırmadan filmden bahsedelim. Bu sihirli davet aslında masallar diyarından bir kıza yönelik. Ve işte her filmde açılan o kapı açılır. Kız ise kendini masallar diyarında bulur. Şu anda hangimiz böyle bir kapıya sahip olmak istemezdik ki?

Alice Harikalar Diyarında

Masal filmleri - Alice Harikalar Diyarında

Belki de en fazla uyarlanan masallardan olan bu harikalar diyarını sinema tarihinde en iyi resmeden kişinin Tim Burton olduğunu düşünmemiz için çok geçerli nedenler var. Oyuncu kadrosunun da gayet etkili isimlerden oluşmasıyla “bu film gerçekler harikalar diyarında çekilmiş bir filmdir” diyebiliriz. Sadece Johnny Depp için izlenir.

Güzel ve Çirkin

Masal filmleri - Güzel ve Çirkin

Yine uyarlamalara doyamamış bir filmle karşınızdayız. Bu film de tüm masal klişelerinden yola çıkmış ve bir müzikal kıvamıyla iyi bir sonuca varmış. Zaten bu tarz filmlerde bu konseptler gayet başarılı oluyor. Yine de bu klişe romantik hikayeye bu derlemede yer vermemiz gerekirdi. Emma Watson’ın başrolde iyi bir oyunculuk gösterdiğini de belirtelim. Her türlü izlenir bu film.

Aladdin

Disney filmlerinde klasikleşen görsel şölenlerden biri

Son zamanlarda sinemadaki en eğlenceli film Aladdin’dir. Will Smith’in enerjisinden midir bilemeyiz ama dansları, şarkıları ve temposuyla eğlenceli anların garantisi verilmiş gibi. Şimdi filmi allayıp pullamaya gerek yok. En donuk kişiliği bile (Wow!) diye çığlık atarken yakalayabileceğiniz film, tam anlamıyla yaş ayırt etmeksizin herkese çocukluk yaşatabilecek bir masal filmi. Eğer bir cinden 3 dileğiniz; güzel bir film izlemek, stres atmak ve çocukluğunuza dönmekse aradığınız cin bu filmde.

Ali Baba ve 40 Haramiler

Filmin setinden Kerem Alışık ve Çolpan İlhan’ın da bulunduğu bir fotoğraf

Binbir Gece Masalları denince ilk akla gelen masallardan biri olan bu masalın ülke sinemamıza da yansıması bir o kadar akılda kalıcı olmuştur. “Açıl susam, açıl” repliğiyle ve haramilerin attığı çılgınca sloganla hatırladığımız filmde Sadri Alışık faktörü de yadsınamaz bir gerçektir. Film için Sadri Alışık’ın söylediği şarkıyı da es geçmeyelim.

Keloğlan Üçlemesi

Hazır Ramazan’dayken sahurunuz şenlensin.

Rüştü Asyalı’nın canlandırdığı Keloğlan tam olarak unutulmaz karakterlerimizin arasına girmiştir. Olağanüstü büyüler olmadan az efektli bir sinema filminde bile padişah kızını yine tavlayabilen Keloğlan’a puanımız 10/10’dur. Al takke ver külah, hadi kurtul bu stresten yallah! Demeden önce bonuslarımıza da göz atmalısınız.

Bonus 1: Once Upon a Time

Dizide müziği bırakan Teoman da varmış galiba!

Masalların girişinde söylenen bir yokmuş bir varmış başlığına sahip dizi aslında kendini açıklıyor. İçinde Pinokyo’dan Pamuk Prenses’e farklı masal kahramanlarını barındıran bu dizi 2011’de çıkmış ve 7 sezon sürmüş. Yani “hemen izleyem de bitsin” demiyorsanız bu diziye başlamak için daha doğru bir zaman olmayabilir.

Bonus 2: Bana Masal Anlatma

Bana Masal Anlatma, Türk Filmleri

Yine yerli sinemamızın güzide bir eseriyle bu derlemeye son vermenin zamanı geldi. Yani yanlışlıkla geldiğinizi varsayarsak yine de buradan boş çıkmanızı istemeyiz. Devsiz ve ejderhasız güzel sonlu masallarınız olsun.

Peki sizin unutamadığınız masal hangisiydi? Ya da bu masal filmleri hakkındaki düşünceleriniz neler? Yanıtlarınızı yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Bir masal değil de genel anlamda fantastik bir film istiyorsanız Uğur Bakım’ın yazdığı derlemeyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Netflix’te izleyebileceğiniz Birbirinden İlginç 5 Belgesel

önceki yazı

Ayak İşleri 12 Mayıs’ta Gain’de!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme