mizahgastesi bardak
Derleme

Güçlü Psikolojik Etkilere Sahip 5 Film

0

Sinema birçok bilim dalıyla ilgili olduğu gibi psikolojiyle de yakından alakalıdır. Beyaz perdeye yansıtılan psikolojik filmler izleyiciler üzerinde farklı etkilere neden olmaktadır. Kimisi senelerdir aradığı cevabı bir filmde bulur, kimisi hayat gayesini filmde verilen bir mesajla alır. İnsana insanı insanca anlatma amacı güden tiyatronun alt dalı olan beyaz perde de psikoloji yardımıyla insana bir şeyler anlatmak istemektedir. Gelin izleyici üzerinde psikolojik etkiler yaratan filmlere göz atalım. İyi seyirler.

Kelebek Etkisi (2004)

Yönetmen koltuğunda iki genç isim, Eric Bress ve J. Mackye Gruber ‘ın bulunduğu filmde bilim-kurgu, dram ve gerilim gibi öğelerin harmanlanmasıyla ortaya enfes bir film çıkmış. Başrolünde Ashton Kutcher’in bulunduğu filmde; çocukluğunda cinsel istismara uğramış bir gencin zamanda yolculukla çocukluğuna gidip, çocukluğunu değiştirmeye yönelik çabası anlatılmaktadır.

Kimlik (2003)

Yönetmenliğini James Mangold’un yaptığı filmin senaristliğini Micheal Cooney üstleniyor. Birbirinden alakasız bir grup insanın bir otelde mahsur kalması ve bilinmeyen bir güç tarafından bu insanların teker teker ölmesi korku filmi tadında olsa da bu filmin psikolojik gerilim filmi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. film, Başrollerinde John Cusack ve Amanda Peet gibi oyuncuların yer almasıyla tadından yenmez bir hâl alıyor.

Piyanist (2002)

Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman‘ın anılarını anlattığı aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Roman Polanski’dir. Nazi işgali sırasında esir kamplarına gitmekten kurtulup Varşova mahallelerinde yaşam mücadelesi veren piyanistin olaylara karşın boyun eğmeyişini konu alan filmde piyanist rolünde ki Adrien Brody ” En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına” layık görülür. Film 3 Oscar ödülünün yanı sııra birçok ödülün sahibi olmuştur.

Sol Ayağım (1989)

Doğuştan beyin felçli yazar Christy Brown’ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Jim Sheridan’dir. Yazar Christy Brown’ın bir gün tesadüfen sol ayağını hareket ettirebildiğini farketmesi üzerine bunu geliştirip yeteneğiyle harmanlamasını konu alır. Film “En İyi Film” olmak üzere beş dalda Oscar’a aday olur. Filmin başrolünde Brown rolünde oynayan Daniel Da – Lewis ”En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı ” olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuştur.

Inception (2010)

Başrolünde Leonardo DiCaprio’nun rol aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor. Film son 25 yılın en iyi filmi seçildiği gibi 4 Oscar 16 ödül olmak üzere 20 ödülle kendinden sıkça söz ettiriyor. Aynı zamanda filmin senaristi olan Nolan, rüya ve gerçeklik arasında ki o ince çizgiyi o kadar güzel çizmiş ki seyircide bolca kafa karışıklığına neden oluyor. Filmde ki rüya olgusu beyin yakan cinsten olduğu gibi psikanaliz yönünden çok zengin.

Avrupa Sinemasına Taş Çıkartacak Rus Filmleri

önceki yazı

William Shakespeare’in Dünyaca Ünlü 5 Oyunu

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme