mizahgastesi bardak
Derleme

Hafızalara Kazınan Korku Film Müzikleri

0

Muhtemelen bir korku filmindeki en önemli unsur atmosferidir. Ürkütücü set tasarımından sinir bozucu yaratıklara kadar atmosfer anahtardır. Atmosfer oluşturmanın en iyi ve en etkili yollarından biri tüyler ürpertici bir müziktir. Hafızalara kazınan korku film müzikleri ile sizlerleyiz.

Elm Sokağında Kâbus

“1, 2, Freddy’nin Senin İçin Geliyor” pratikte herkes tarafından bilinirken, Charles Bernstein’ın açılış teması tüyler ürpertici. Unutulmaz piyano, neredeyse bir zamanlar gördükleri ancak hatırlayamadıkları bir kabusu hatırlatıyor. Freddy Kruger, korku temasının en ikonik yüzlerinden biridir.

Amityville Horror

Ürkütücü bir perili ev hakkındaki bir film, aynı derecede ürkütücü bir film müziğini hak ediyor. Filmin tonu, sadece kırmızı gökyüzünün önündeki ev ve bu tüyler ürpertici müzikle açılış kredilerinde belirleniyor. Film müziği izleyicileri korkutmak için nasıl kullanacağını iyi biliyor. Açılış jeneriği izleyiciyi sinirlendiriyor ve bu his film boyunca onlara yaşatıyor. Biri bu filmi bir kez bile izlediğinde müziğine eşlik ettiğinde perili bir ev düşünmek zorunda kalıyor.

The Shining

Hakkında çok az şey söylenebilir. Stanley Kubrick’in başyapıtı. Filmin açılışı, unutulmaz Overlook Hotel’e giden dolambaçlı bir dağın üzerinden uzun bir çekimdir ve eşlik eden şarkı, izleyiciye ne olacağına dair bir ipucu verir. Parça korkutucu ve neredeyse uğursuz bir şeye dönüşüyor gibi görünüyor.

IT

Stephen King‘in uyarlaması, özel etkinlik, kısmen en büyük fobilerden birinin palyaço olması nedeniyle bir başarıydı. Pennywise, belki de tarihteki en ünlü korkunç palyaçolardan biridir ve aynı derecede korkutucu. Palyaçolardan korkmayanlar için şarkı genel bir marşı gibi gelebilir ancak Pennywise’a bile titremeden bakamayanlar için tema onun kadar tehditkar. Neredeyse aşırı mutlu melodi, kötü bir palyaçonun kurbanlarını cezbetmek için kullanacağı bir şey gibi görünüyor.

SAW

Korku severler  için Testere kafalarında oynayabilir. Şarkı, filmin finalinde büyük dönüşün ortaya çıkmasıyla birlikte çalıyor. Film kendi kıvrımını ortaya çıkarmaya başladığında, yeni bir merak uyandıran şarkı çaldı. Bu şarkı çok iyi yapılmış olsa da klasik “Hello Zepp”, dinleyicilere gerçek şarkıyı hatırlatmak için en sonunda beliriyor.

The Omen

Damien Thorne, şimdiye kadar filme alınan en korkunç çocuklardan The Omen’ın teması,  kıdemli korku meraklıları için bile ürkütücü ve sinir bozucu. Şarkı, kulağa korkunç bir şey geliştirmiş gibi gelmiyor. Bunun yerine, sanki o korkunç şey zaten buradaymış ve tüm umutlar kaybolmuş gibi. Bu tam olarak bir korku filminin hak ettiği türden bir şarkı.

Rosemary’s Baby

Çoğu için en sinir bozucu şeylerden biri korkutucu çocuklardır. Bazıları için masum bir ninni bile korkutucu görünebilir, bu yüzden dehşet verici olması amaçlanan bir ninni herkesi tedirgin etmek için yeterlidir. Bu parçanın neredeyse hafif rock hissine sahip yumuşak bir tonu var ve ninniyi söyleyen tüyler ürpertici bir ses eşlik ediyor. Bazıları için bu şarkı en ufak bir korkutucu olmayabilir.

Örümcek Adam: MCU Filmlerinin Açıklamadığı Gizli Kalanlar incelememizi okumak için tıklayınız

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Netflix’te İzleyebileceğiniz 5 Karma Stand-Up Gösterisi

önceki yazı

Bir Çağan Irmak Dizisi: Yeşilçam

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme