mizahgastesi bardak
Derlemeİnceleme

Hayao Miyazaki’nin Dünyasında Karşılaşacağınız Karakterler

0

Miyazaki, iyi kalpli, biraz tuhaf ve bazen de derin felsefi temalarıyla Batılı izleyicileri fetheden ilk animatörlerden biriydi. Neredeyse her Hayao Miyazaki filminde izleyicilere biraz hayat dersi veriliyor ve bazı çocuklar çılgınca şeyler yapıyor. Her sahne, insanların animasyon filmlerine “Japon Disney’i” dediği noktaya kadar çok gerçekçi ve temiz görünüyor. Hayao Miyazaki’nin dünyalarında karşılaşacağınız bazı karakterlere daha yakından bakalım.

Uçan Makineler

Miyazaki’nin anime’sinde bir şey her zaman uçmak zorundadır ve biz düz kuşları kast etmiyoruz. Evler, kaleler, süpürgeler, uçaklar, garip böcekler ve diğer uçan nesneler ve yapılardan bahsediyoruz. Hayao’nun babasının uçak parçaları üreten fabrikanın müdürü olduğu ve küçük Hayao’nun uçan makinelerin arasında çok zaman geçirdiği için ortaya böyle bir düşünüce çıkmış.

Cesur Küçük Kızlar

Miyazaki’nin filmlerinin ana karakterlerine daha yakından bakarsanız, bir ayrıntı fark edebilirsiniz. Neredeyse her zaman başı belaya giren ancak sonunda bu zorlukların üstesinden gelen ve mutlu bir sona ulaşan küçük kızlar. Miyazaki’nin gerçek bir feminist olduğunu bu şekilde biliyorsunuz. Onun dünyasında bu küçük kadınlar günü kurtaran ve tehlike karşısında asla utangaç olmayan rol modellerdir. 

İyi ve Kötü Ruhlar

Genel olarak konuşursak, Miyazaki’nin filmlerinde genellikle kötü bir adam yoktur, ancak çoğu zaman kötü görünümlü bir ruh veya yaratık filmin düşmanı olarak gösterilmez. Korkunç görünmeleri onları kötü yapmaz, değil mi?  Yönetmen, karakterlerin ruhlara ve tanrılara yönelik tutumları aracılığıyla gerçekte ne olduklarını ortaya çıkarır. Miyazaki, bu etkileşimleri kullanarak insan ve manevi dünyalar arasındaki uyumu gösterir.

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Güçlü Kadınların Olduğu Filmler ve Replikleri

önceki yazı

“Dünya Üzerinde Bir Muhakeme” Ölümün Soluğu Film İncelemesi

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme