mizahgastesi bardak
Derleme

Hayatın Vazgeçilmez Gerçeği: Büyümekle İlgili Filmler

0

Büyümek; zaman alan ve sancılı geçen bir süreç olsa da hayatımızın bir parçası ve dünyayla tanışmamızın başlangıcı. Elimizin altında birbirinden güzel büyümeyi anlatan filmler var ve her izlediğimizde bize yol göstermeyi başarıyorlar. Bu filmleri sizin için listeledik. 

American Honey

Çocukluğun Kötü Yanı 'Büyümek' Temalı Filmler
Andrea Arnold (2016) 

Doğallığıyla birçok filme fark atabilen, neredeyse belgesel gibi izleyebileceğiniz bu filmde; gezici bir satış ekibine dahil olan genç bir kızın yaşadıklarını ve büyüme hikâyesini izliyoruz. Amerikan rüyasını olabildiğince eleştirel anlatan film, bazen farklı kurgusuyla izlemesi yorucu olsa da keyifli bir yapım. 

Okja 

Çocukluğun Kötü Yanı 'Büyümek' Temalı Filmler
Bong Joon-ho (2017) 

Genç bir kız, Güney Kore’de 10 yıl boyunca baktığı ve Okja adını verdiği sihirli bir yaratığı çok güçlü uluslar arası bir şirketin kaçırmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır. Filmin yönetmenliğini ise 2019 yılında Parazit ile En İyi Film Oscar’ını kazanan Bong Joon-ho üstleniyor.

Boyhood 

Çocukluğun Kötü Yanı 'Büyümek' Temalı Filmler
 Richard Linklater (2014) 

Gerçek bir büyüme hikâyesi olan Boyhood, 12 yıl boyunca her yıl çekilen görüntülerden oluşuyor ve başroldeki kahramanımızın yıllar içinde nasıl büyüdüğünü, ailesiyle ilişkilerinin nasıl değiştiğini izliyoruz. Çekimlerinin yıllar sürmesi filmin etkisini de daha gerçekçi ve çarpıcı kılıyor. 

Lady Bird

Çocukluğun Kötü Yanı 'Büyümek' Temalı Filmler
Greta Gerwig (2018)

Aslında bilindik bir hikâyeyi anlatsa da günümüze uyarlanan bu büyüme öyküsü; 2002 yılında yaşadığı yere sığamayan, sanata eğilimi olan genç bir kızın lisedeki son yılını anlatıyor. Filmi izlerken ilk aşk, üniversite heyecanı ve lise mezuniyeti gibi tanıdık anları ve duyguları hissedeceksiniz. 

The Florida Project

Sean Baker (2018) 

Fakir, eğitimsiz ve oldukça genç bekar bir annenin altı yaşındaki kızıyla hayatını anlatan filmde, hikâyeyi büyümüş de küçülmüş harikalar yaratan çocuk oyuncuların gözünden izliyoruz. Filmin gerçekçi ve samimi havasını çok seveceksiniz. 

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Psikolojik Gerilim ve Gizem Filmlerini Sevdirecek 5 Alfred Hitchcock Filmi

önceki yazı

Karagöz Hacivat’tan Zeki İle Metin’e, Oradan İşler Güçler’e

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme