0

Günlerimiz, hayatımız bir su gibi akıp gitmekte iken biz nasıl yaşayacağımızı bilmeden, öğrenmeden yaşamaya çalışıyoruz. Aslında şöyle hayallerini gerçekleştiren insanlar ”Neler yaptı? ”, ”Nasıl başarılı oldu?” gibi sorulara cevap bulsak hiç de fena olmazdı…
Bu yüzden biz de Mizah Gastesi olarak hayatınıza yön verebilecek 5 örnek başarı öyküsü, 5 Netflix belgesel listesini sizler için hazırladık.
İyi seyirler.

5. JULİE&JULİA

Julie & Julia, Meryl Streep, Amy Adams’ın başrollerini paylaştığı,Nora Ephron’un yazıp yönettiği bir Amerikan komedi-dram biyografisi.
Julia Child yemek yemeye bayılan bir karakter iken Julie Powell bir çağrı merkezinde çalışarak insanlara yardımcı olan ancak çalıştığı işten nefret eden bir karakter. Film iki farklı kadının ‘’yemek’’ temasını hayatlarına nasıl empoze ettiğini, onları nasıl etkilediğini anlatıyor bizlere.
Nore Ephron bu filmde iki gerçek hikayeyi anlatan kitapları ’’Okumasak da izlesek nolurdu?’’ sorusunu cevaplıyor..Ancak bu iki karakter her ne kadar tek bir filme sığmaya çalışsalar da hiç aynı sahnede bir araya gelemediler.

4.WILLIAMS

Jenny Funnel ve Frank Williams’ın oynadığı Morgan Matthews’ın yönettiği bir İngiliz spor biyografisi.
Formula 1 ‘in en ünlü ailesinin hikayesini anlatan Williams, Sir Frank Williams’ın dünyanın en dayanıklı Formula 1 yarış takımlarından birini nasıl oluşturduğunu, kısa sürede olağanüstü başarılara imza atarken bir şeylerin ters gitmesi sonucu Frank’ın tükenişini ancak her şeye rağmen vazgeçmeyişini; kısacası bir azim hikayesini okutuyor bizlere.
Matthews bu hikayeyi anlatırken hem Frank’ın ailesinden hem de ünlü Formula 1 pilotlarının röportajlarından yararlanıyor.

3. ELIZABETH

1998 yapımı, Cate Blanchett ve Joseph Fiennes’in oynadığı, Michael Hirst’in yazdığı, Shekhar Kapur’un yönettiği bir İngiliz tarihi dram biyografisi.
Tarihin en ses getiren kraliçelerinden biri olan I. Elizabeth’in tahta geçişini; tahtta iken dönen türlü dolapları ve bu dolapların yaşattığı sancıları, tecrübeleri sarayda canlı canlı yaşatıyor bizlere. Üstüne bir de halkının gözdesi Elizabeth aşık olursa…
Senaristimiz Hirst ihanet, entrika, aşk, hırs, sadakat, güç gibi duyguları adeta bir yemek yaparcasına karıştırıp sinema dünyasına servis ediyor.

2.THE DAWN WALL

Tommy Caldwell, Kevin Jorgeson’un oynadığı, Josh Lowell ve Peter Mortimer’ in yönettiği bir Amerikan macera biyografisi.
İki maceraperest olan Tommy ve Kevin’in herkesin imkansız gözüyle baktığı filme de ismini veren Şafak Duvarı’na tırmanışlarını, haftalarca hiç malzeme kullanmadan havada nasıl asılı kaldıklarını ve her an düşme korkusunu yaşatıyor bizlere.
Josh ve Peter filmde bizzat olayın asıl kahramanlarını kullanıyor ve yaşadıkları duyguları 1.ağızdan aktararak tırmanıyor sinema perdesine…

1.THE LAST DANCE

Dennis Rodman, Phil Jackson’ın oynadığı, Jason Hehir’in yönettiği bir Amerikan spor biyografisi.
Geçtiğimiz günlerde çıkıp bir anda tüm dünyayı etkisi altına alan mini dizi, Michael Jordan liderliğindeki Chicago Bulls’un 1997-98 sezonundaki NBA şampiyonluğu için verdiği azim, hırs, mücadele ve daha birçok duyguyu uyandırıyor. Bu nadide eser basketbola damga vurmuş ünlü oyunculardan, bu alanda çalışan görevlilere kadar bambaşka hayatlardan röportajlar ve daha önce hiçbir yerde rastlamadığımız görüntüler sayesinde kolayca etkisi altına alıyor bizleri.
Dizinin yapımcısı Andy Thompson; takımdaki oyuncuların ailesini, evini, maç öncesi motivasyonlarını, totemlerini kısaca özel hayatlarını dahi seyircinin önüne sunmaktan kaçınmayarak merak edilenleri paylaşıyor. Böylece o efsanelere olan hayranlığımız katlanıyor.

Arda Tetik
İçerik Sağlayıcı / Birazcık Mimar

Cengiz Bozkurt ve Levent Ülgen’in Yeni Dizisi ‘Gençliğim Eyvah’ Yakında Başlıyor

önceki yazı

Komedi Filmlerinde Ele Alınan 5 Sorun

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme