mizahgastesi bardak
Derleme

Her İzlediğinizde Ayrı Bir Tat Verecek 5 Şener Şen Filmi

0

Bir marangoz ustası olan Ali Şen‘in oğlu olarak dünyaya gelen Şener Şen; gençlik yıllarında fabrika işçiliğinden dolmuş şoförlüğüne kadar pek çok işte çalıştı. 1964-66 yılları arasında Muş’ta öğretmenlik yapan sanatçı, İstanbul Şehir Tiyatroları‘na girdikten sonra oyunculuğa adım atmış oldu.

Pek çok yapımda figüranlık yapan Şener Şen; Badi Ekrem tiplemesiyle unutulmaz bir karaktere hayat vermiş oldu. Sinemamızda birçok unutulmaz film ve karaktere imza atan Şener Şen’in popülerlikten uzak kalmış, her izlediğinizde ayrı bir tat verecek 5 filmini listeledik. İşte Şener Şen filmleri;

5.Gönül Yarası

Şener Şen’in Antalya Film Festivali‘nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almasını sağlayan bu film, 2005 yılında Oscar Ödülleri‘nde En İyi Yabancı Film dalında ülkemizi temsil etmeyi başardı. Anadolu’da öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul’a dönen bir öğretmenin iç dünyasına indiğimiz film; her sinemaseverin izlemesi gereken bir baş yapıt.

4.Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

Aşk filmleri çekmekten sıkılan bir yönetmenin artık farklı hikayeleri çekmek istediği filmde; Müjde Ar kendi ismiyle yer almıştır. Cem Yılmaz‘ın sinemacı Zafer karakteriyle bir amaç uğruna yaşadıklarının benzerlik gösterdiği Haşmet karakteri, film çekmek için pek çok yol denemeye devam edecektir.

3.Gölge Oyunu

Şener Şen‘in Şevket Altuğ‘la birlikte oyunculuk dersi verdiği; bir pavyonda çalışan 2 garsonun başından geçenleri ele aldığı filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Yavuz Turgul yapmıştır. Yavuz Turgul’un pek bilinmeyen, popüler olmayan filmleri arasında yer alan yapımı ilk fırsatta izlemelisiniz.

2.Şekerpare

Ertem Eğilmez‘in yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini Atıf Yılmaz‘ın yaptığı, senaryosunu Yavuz Turgul‘un kaleme aldığı; Şener Şen, İlyas Salman ve Şevket Altuğ gibi şampiyonlar ligi kadrosunu elinde bulunduran yapımda; karakol amiri Ziver Bey ve yardımcısı Cumali’nin genelevde çalışan Şekerpare‘ye aşık olmaları anlatılıyor.

1.Muhsin Bey

Türk sinemasının en başarılı filmlerinden bir tanesi olan Muhsin Bey, ne yazık ki yeni nesil tarafından pek bilinmiyor. Uğur Yücel ve Şener Şen işbirliğinin en önemli filmlerinden olan hikayede; keskin çizgileri olan eski bir müzik yapımcısıyla, şöhret olmak isteyen Ali Nazik’in unutulmaz macerası ele alınıyor.

Süleyman Dindar
metin yazar, içerik üretir.

Oscar Ödülleri’ne Aday Adayı Olmuş Başarılı 5 Türk Filmi

önceki yazı

Kötülükleriyle Tüylerimizi Ürperten Yerli Dizilerdeki Kadın Karakterleri

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme