mizahgastesi bardak
İnceleme

İki Film, Bir Konu: Forrest Gump vs. Adam “Aşkın Hayat Üzerindeki Etkisi”

0

Forrest Gump ve Adam (Edım) çoğunluğa göre “normal” olmayan iki adam. 2009 yapımı Adam filminin bir bölümünde de zaten bir Forrest Gump göndermesi de bulunuyor. Biz de sizin için bu iki filmin ve bu iki karakterin üzerindeki aşkın etkesini inceledik.

Forrest Gump ve Jenny

Forrest daha küçük bir çocukken onu dışlayan bakışların arasında güneş gibi doğan Jenny, Forrest’ın tabiri caizse “sebebi” oldu. “Koş Forrest koş” repliğini atan Jenny, aslında Forrest’a bir yol da vermiş oldu. 75 IQ ile düşük bir zeka seviyesine sahip olan Forrest, duygusal zeka konusundaki üstünlüğüyle her şeyin beyinle alakalı olmadığını da göstermiş oldu. Jenny; Forrest’ın yolu, yönü, aşkı, beyni, kalbi ve bu hayatta her şeye rağmen var olmasının sebebi oldu. Filmin sonundaki küçük Forrest ise gönlümüzü rahatlatan ve dolu gözlerle tebessüm etmemize sebep olan bir sahne olarak efsane film sonlarından biri olarak aklımıza kazındı.

Adam ve Beth

Yine toplum tarafından “anormal” olarak sınıflandırılan Adam, babasını yeni kaybetti. Asperger Sendromu ile bir gökbilimi dahisi ve bir asosyal sıfatına sahip olan Adam, yeni komşusu Beth’le yeni bir bakış açısı kazandı. Aşkın tüm zincirleri kırabileceğini bir kez daha bize gösteren bu çift, başta karmaşık bir yolda ilerlese de iki tarafın da azmiyle duygusal anlara doğru ilerledi. Beth’in kendi ailesiyle ilgili çatışmaları da izleyebildiğimiz yapımda sadece bu aşka odaklanmamış olmaları, bu ilişkiyi daha da doğal gösterdi. Beth’in Adam’a kazandırdığı şeylerse filmin sonunda hoş bir detay olarak karşımıza çıktı.

Jenny ve Beth

İki filmin de esas kadınını inceleyelim şimdi de. Jenny hoşlandığı o küçük çocuktan zaman geçtikçe kaçmaya ve yine uzun bir zaman geçtikçe yaklaşmaya başladı. Gündemde sürekli adını duyduğu Forrest’ı belki de daha çok tanımaya başladı. Başta babası olmak üzere hayatta sürekli karşısına çıkan yanlış kişilerle boğuşan ve yanlış yolda ilerleyen Jenny, gün gelince kendisine bir yol verdiği Forrest’la aynı yolda buluşu.
Beth ise zaten karışık olan aile ilişkilerinden kaçınırken bir anda tanıştığı bu yeni komşunun farklılıklarına rağmen onu dışlamayıp hayatına kabul etti. Ona hayatta yaşaması için bir sebep değil, ona hayatta yaşaması için kazanması gereken becerileri kazandırdı. Beth, bir hayat olmaktan daha çok var olan hayatın en güzel hali için Adam’ın yanındaydı.

Forrest ve Adam

Toplum tarafından dışlayıcı bakışlara maruz kalmış ve insanlarla ikili ilişkilerde pek de başarılı sayılmayan iki adam da bir kadını severek hayatında bambaşka bir ivme kazandı. Forrest’ın bir sebebe ihtiyacı vardı ve onu Jenny’de buldu. Adam’ın ise öğrenmeye ihtiyacı vardı ve Beth onun öğretmeni oldu. Belki hala gündelik hayatımızda denk geldiğimiz zaman farklı bakacağımız bu iki adamı sinemada görmek çok hoştu. Fakat bu tip örnekler çok fazla ve biz insanları bu şekilde yargılamaya bir son vermeliyiz. Adam filminde de yer verilen çikolata göndermesiyle yazımızı bitirelim.

Hayat bir kutu çikolata gibidir. İçinden ne çıkacağını asla bilemezsin.

Bu replik zamanında çikolata kutularında içinde neli çikolata olduğunun yazmamasıyla alakalıydı. Yani kutuyu açmadan aldığınız çikolata konusunda pek de emin olmayın. Bu iki filmi izlediyseniz yorum kısmında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Avrupa Sinemasının Vatanı Fransız Filmleri

önceki yazı

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden Fragman!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.