mizahgastesi bardak
Derleme

İngilizce Öğrenmek İçin İzlenecek Yabancı Diziler

ATYPICAL

İngilizce öğrenmek için yabancı diziler izlemek de oldukça yaygın bir yöntemdir. Türkçe alt yazı seçeneğiyle izleyebileceğiniz diziler sayesinde İngilizce öğrenme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Biz de bu nedenle sizin için İngilizce öğrenmek için izlenecek yabancı dizileri derledik.

Tabii ki tek başına diziler ile bir dili öğrenmek oldukça zorludur. Bu nedenle 15. yılını dolduran Open English 2 Al 1 Öde kampanyasıyla İngilizce öğrenmek isteyen herkese yardımcı oluyor. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerden her zaman ve her yerde destek alarak siz de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Belki ilerleyen zamanlarda bu listedeki dizileri alt yazı olmadan da izleyebilirsiniz. Hemen şimdi Open English kayıt formunu doldurarak İngilizce öğrenmeye başlayın.

How I Met Your Mother

Yabancı komedi dizileri denince de akla ilk gelen dizilerden olan How I Met Your Mother, içindeki farklı zaman algısına rağmen oldukça etkileyici ve akıcı bir dile sahiptir. Dizi içinde öğrendiğiniz cümle kalıplarını gündelik hayatınızda arkadaşlarınıza satabilirsiniz. Böylece tekrarla da ezberinizi güçlendirebilirsiniz. Bu diziyi tanımlayabilecek en güzel cümle: “Legen wait for it dary!”

Diziyi hâlâ izlemediyseniz sitemizde How I Met Your Mother hakkında birçok içeriği okuyabilirsiniz. Kısaca karakterleri şu şekilde açıklayabiliriz:

Ted Mosby: Hayatının aşkını arayan yıkık ağabeyimiz.

Robin Scherbatsky: Kanadalı eski bir pop müzik yıldızı, Kanadalı kaslarıyla dayanıklı, Kanadalı bir erkek gibi büyütülmüş, Kanadalı bir haber spikeri. Ayrıca Kanadalı.

Barney Stinson: Kanka Kanunu ve Av Rehberi kitaplarının yazarı süper kazanova sıcaklığında kaynayan efsanevi ağabeyimiz.

Lily Aldrin: “Mantık, mantık ve daha çok mantık” sloganına sahip iyi bir ressam olma hayaline resim yeteneksizliği ile ulaşamayan anaokulu öğretmeni.

Marshall Eriksen: İdealist bir avukat olma hayaliyle yanıp tutuşan ama Lily Aldrin’e çoktan kül olmuş tam bir aşık.

Friends

Bir başka sitcom dizisi olan Friends, İngilizce öğrenmek için tekrar tekrar izlenen harika bir başyapıt. Bu dizinin bu listede olmasının en net sebebi ise cümlelerin net bir şekilde anlaşılmasıdır. Diğer sitcomlara nazaran daha yavaş bir diyalog temposu olmasıyla birlikte diyalogların dizinin temelini oluşturması da size yardımcı olacaktır. Bu dizi ve Open English 2 Al 1 Öde kampanyasıyla birlikte akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz. Open English kayıt formu için hemen buraya tıklayın!

Diziyi izlemeyenler için kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: Doğal ve oldukça sıradan 6 arkadaşın hayatın akışında başlarına gelen komik olaylara tanık olacaksınız. Daha kısasını okumadım.

Atypical

İngilizce öğrenmek için yabancı diziler

Daha güncel bir diziyle listemize devam edelim. Netflix yapımı dizinin konusu, onu neden İngilizce öğrenmek için tercih edeceğimizi doğrudan açıklıyor; 18 yaşındaki otizm spektrum bozukluğu olan bir gencin gerçek hayat hikâyesini izliyoruz. Yani, yakın dönemden genç bir karakterin hayatını izliyoruz. Aynı zamanda onun anlamakta güçlük çektiği sosyal durumları çevresi tarafından duyarak öğrenmiş oluyoruz. Bu da İngilizce öğrenmek için gayet iyi bir yoldur.

Simpsons

Şimdi sizi geçmişe götürüyoruz. Bebekliğinize gidelim. Bu çizgi dizinin yayınlanma tarihine oldukça yakındır muhtemelen; 1989. Söylediğiniz ilk kelimeleri dinleyerek öğrendiniz. Çizgi diziler de sizin için ilk dinleme egezersizlerinden biridir. Bu nedenle anlaşılır bir dile sahip olurlar. Simpsons da aslında yapı olarak aynıdır ancak içerik olarak gayet de severek izleyeceğiniz konuları ele alırlar. Bu nedenle İngilizcenizi geliştirmek için iyi bir tercihtir.

Explained

İngilizce öğrenmek için yabancı diziler

Ünlü anlatıcılarla her bölümde başka bir konuyu ele alan seride sade bir dil kullanıldığı için anlamanız çok da zor olmayacaktır. Bunun yanında farklı konularda bilgi sahibi olmak da size kattığı yararlardandır. Çeşitli konularda size farklı kelimeler öğrenmeniz açısından iyi bir destek olacaktır.

İngilizce öğrenmek için yabancı diziler izleyebilirsiniz. Ancak tek başına dizi izleyerek dil öğrenmek oldukça güçtür. Bu nedenle sizi destekleyecek ve bilgilerinizi değerlendirebileceğiniz bir yan uygulama gereklidir. Open English kayıt formunu doldurarak hemen bugün İngilizce öğrenmeye başlayın. Yazımızın başındaki formu doldurarak ilk adımı atabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Yolculuk – Bir Mini Öykü

önceki yazı

Denyo Nedir?

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.