mizahgastesi bardak
Derleme

İnsanın Doğasını Anlatan Doğa ile İlgili Replikler

0

Eski bir Türk inancı olan Tengricilik’te gök ata olan Tengri ve toprak ana olan Ötüken’e dua ederlerdi ve diğer doğa ruhlarına. Doğa ana diye bahsetmemizin temel nedeni de Ötüken’den gelir. Eski Türkler doğaya olan saygılarıyla bilinir hatta ağaca çaput bağlama geleneği de yine buradan gelir. Kısacası doğayla iç içe olan insan ırkını kendini en iyi biçimleme şekli de yine doğadan beslenen kelimelerle sağlanır. Bu bağlamda insan doğasını anlatan en güzel doğa ile ilgili replikler de tabii ki yerli yapımlarda görünür. Biz de sizin için bu replikleri derledik.

Deli Yürek – Kuşçu

İftira, ben öyle öğrenmedim ki öyle iftira atayım, insan gül olacağa yerde diken, diken olacağı yerde gül olmamalı. İnsan gül gibi güler yüzlü tatlı sözlü olmalı. Diken gibi incitici olmamalı. Emme keskin ve sivri olman gerektiğinde kesmemezlik, bakmamazlık etme. Kirpi gibi gerektiğinde de dikenlerini göster ki canını koruyasın. Samur gibi yumuşak olursan derini yüzerler derini!!!

Yalancı Romantik – Hamit

+ Artistlikmiş, filmmiş bunlar doğada yok.
– Ne demek doğada yok böyle şeyler? Belgesel diye bir şey var Haamit.
+ Belgesel diye bir şey var, doğru söylüyorsun. Ama belgesel çekiliyor diye hayvan mahlukatı artistlik yapalım demiyor herhalde. Sen hiç “ben başrol oynamak istiyorum” diyen bir hipopotam gördün mü? Göremezsin. “Benim Türkan Şoray kanunlarım var. Öpüşmem, koklaşmam, soyunmam.” diyen bir tavus kuşu gördün mü? Göremezsin, çünkü doğada böyle şeyler yok.

Mandıra Filozofu – Mustafa Ali

Emeklilik modern insanın uydurmasıdır. Sen hiç emekli oldum, artık uçmayacağım diyen kuş gördün mü?

Bir Demet Tiyatro – Eyvah Necdet

Tabiat aleminde lüzumsuz mizah yoktur, dersler vardır Züleyha. Ördekler gölün belli bir noktasının donmasını kanat çırparak ve imece usulü bir yardımlaşma içinde engellerler. Bir ördek kanat çırpmaktan yorulunca diğeri onun yerine geçer. Böylece gölün donmayan noktasından beslenerek ölmekten kurtulurlar.

Sizin için derlediğimiz doğa ile ilgili replikler bu kadardı. Bu derlemimizi beğendiyseniz. Doğanın önemini vurgulayan filmleri derlediğimiz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

Bir Nesle Nas Suresi Ezberlettiren 5 Özgür Bakar Filmi

önceki yazı

Kötü Adamları Oynamış ve Hala Onları Sevmemizi Sağlayan Oyuncular

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme