mizahgastesi bardak
Ayın Yazarıİnceleme

İnsanlığın Diğer Rengi: Green Book

0

Malum kısıtlamaların yılbaşı ve ertesi dört gün boyunca uygulanacağı belli olmuşken, çoğumuzun yeni yıla girme planı ‘’güzel bir film eşliğinde bir iki kadeh içmek’’ olarak netleşmeye başladı. Bugün ister buz gibi bira, ister soğuk kola ne içerseniz için içinizi sıcacık yapacak, ödül canavarı bir film olan Green Book önerisiyle geldik

İnsanlığın Diğer Rengi: Green Book

Green Book Künyesi

Green Book ’un yönetmenliğini, Jim Carrey severlerin yakından tanıdığı, Peter Farrelly üstleniyor. Yayınlandığı yıl eleştirmenleri ikiye bölen film, üçü Oscar olmak üzere dev bir ödül koleksiyonuna sahip. Başrollerinde Viggo Mortensen ve Mahershala Ali yer alıyor. Bu oyunculara, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalco gibi isimlerinin eşlik ettiğini görünce ödüllere şaşırmak bizce yersiz olurdu. Film sizi beklediğinizden daha kısa sürede 1960’lı yılların ruhunun dolaştığı o zamanlara götürüyor. Yaşadığınız bu günlerden izole olmak için evimiz kadar güvenli bir film Green Book. Film boyunca aklınıza bugünün gelmeyeceğine oldukça eminiz.

İnsanlığın Diğer Rengi: Green Book

Konusu

Green Book filminde; ünlü bir piyanistin konser turnesi boyunca yanında çalışacak gözü kara bir şoför arayıp, Tony’i işe alması ve siyahiler için güvenli otel ve barların bulunduğu Yeşil Rehber’deki güzergahın takip edilmesi anlatılıyor. Filmin bu kadar çok sevilmesinin ve Oscar basamaklarını tırmanmasının sebebi biraz da bu konuyu işlerken ‘’klişeler’’ silsilesi kullanması. Filmi izlerken Yeşilçam filmlerinde alışık olduğumuz türden bir dostluğa, Adile Naşit’li o ev sıcaklığına, yanlışından dönen başroldeki özünde iyi olan o delikanlıya rastlayacakmışız gibi. Bazı eleştirmenler filmin, klişelerin güzelliğinden doğan bir başarıya sahip olduğunu savunsa da bazıları ise ‘’ırkçılık’’ gibi kökleri çok eskiye dayanan bir konuyu klişelerle işlemek kolaylık gibi gelmiş. Tabii biz okuduklarımızın yalancısıyız. Green Book, ırkçılığın her dönemde insanlığın nasıl kara bir lekesi olduğunu görmek için güzel bir film. Her ne kadar dram filmlerine aşina okurlarımızın repliklerin sonunu tahmin edebileceği alışıldık noktalara sahip olsa da izledikten sonra filmde sevmediğiniz tek şey bitmesi olacak.

İnsanlığın Diğer Rengi: Green Book

Ödüller

Şimdiye kadar izlememiş okuyucularımıza şiddetle tavsiye ettiğimiz Green Book; 91. Oscar Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı. Ayrıca En İyi film, En İyi Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Altın Küre Ödülü de Bulunuyor. Mahershala Ali kendine hayran bırakan zarafet dolu oyunculuğu ile 2019 Bafta Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünün de sahibi oldu.

İnsanlığın Diğer Rengi: Green Book

Green Book, izleyenlerine iç ısıtan detaylarının yanında, lezzetli bir piyano resitali yaşattı. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan yapım, ‘’Çünkü; insanların yüreğini değiştirmek cesaret gerektirir.’’ repliği ile ırkçılığın kirli yumruğunu, boğazımıza vuruyor. Sonunda izleyenlerin yüzünde gülümseme, kalbinde sızı, kulağında bir şölen bırakan filmi izleyecekler için şimdiden iyi seyirler.

Gülbilge Tuğçe Tefek
Tanısan Gülersin / Nekşflikş Sorumlusu

Yılbaşında Ailecek İzlenecek Keyifli Filmler

önceki yazı

‘Vikings’ 6. Sezonuyla Seyircisine Veda Ediyor

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.