mizahgastesi bardak
Derleme

İsyan Diye Bir Kelime Olmasa Yine De İsyankâr Diyebileceğimiz Karakterler

Küçük yaşlardaki ayaklanmayı fark ettiniz mi? Yani, başımızı kaldırıp neler olduğunu görmek istiyoruz. Ayaklanma da başkaldırı da isyanla eş anlamlı sözcükler. Yani doğamızdan gelen bu isyan sözcüğü hiç kullanılmamış olsa bile isyan diyeceğimiz durumlar hep söz konusu. Bu isyan da bazen büyük bir güç, bazen de büyük bir zaaf olabiliyor. Biz de sizin için isyan kelimesi olmasa da isyankâr diyebileceğimiz karakterleri derledik.

Zekai Kirişçi / Geniş Aile

Ergenlik döneminin getirdiği isyanla birlikte içine sığamayan Zekai karakteri listemizin olmazsa olmazlarından. Bir liseli olarak büyük bir güruhun çektiği çileleri ve sistemin aşırı yüklenmesinden doğan isyanı simgeleyen Zekai, birçok liseli öğrenciye de isyan etme anahtarını vermiştir.

Robert McCall / Adalet

Ona bakınca adalet hırsı görüyoruz. Çünkü adalet topal derler. Tabii er geç gideceği yere ulaşır ama bazen ya da genelde bu her şey için çok geç de olabiliyor. Robert ise sakin bir hayatı tercih etmesine rağmen gözlerindeki adalet ateşi masum insanlar için ısıtıcı, suçlu insanlar için yakıp kül edici seviyeye ulaşıyor.

Tyler Durden / Dövüş Kulübü

“Bir adam ortaya çıkıp insanları sabun yerine koyuyor ve sonrada kalıbınıza tüküreyim diyor.” şeklinde özetlememizin adil olmayacağı kaliteli yapımın izleyiciyle bir bağ kurup kült olmasını sağlayan karakterlerden biri de Brad Pitt’in canlandırdığı Tyler Durden’dır.

Arthur Fleck / Joker

Gotham City’nin azılı kötüsü Joker, aslında var olan düzene isyanını bu şekilde yansıtıyor. İnsanların birbirine davranış tarzı ve kötülüğün statülere bölünmesi ve sadece zenginler kötü olabilir algısından şikayetçi olan bir insanın isyanını ele alıyor. Yaşadığı psikolojik sorunlarınsa böyle normal bir delirmenin temeli olacağını düşünmüyoruz.

Forest Gump / Forest Gump

Listede biraz sırıtsa da aslında isyanını gölgeleyen iyi yüreği onu bu derece ortaya çıkarıyor. Forest sessiz bir adam ama bu sessizliğin altında isyan diye bağırdığını iyi biliyoruz. Sadece savaş anıları bile isyan için yeterli bir doza sahip. Hayat ona iyi davranmadı ama ona iyi davranan insanlar sayesinde hayata tutunmayı başardı. Forest’ın o yürüyüşü aslında peşinde koşan insanlar için çok farklı anlamlara bürünmüş olsa da o koşunun başlangıç çizgisi her şeyi açıklığa kavuşturuyor. İnsan bir yerden başka bir yere ulaşmak için yürür. Eğer bir yerden yürümeye başladıysanız oradan uzaklaşıp farklı bir yere ulaşmayı hedeflemişsinizdir. Forest isyanını dile getirmese de bunu çok iyi yaşadı.

Behzat Ç. / Behzat Ç.

Cinayet büronun amiri olarak çıktığı yolda hepimizin amiri olmayı başardı. Amirimizi diğer karakterlerden ayıran en büyük etken, bir hayat yaşamasıdır. Alter egolardan arınmış bir hayat… Şeffaf bir kimliği var. O yüzden listemizin başından açıkladığımız isyankârlık tanımına bizce en net uyan isim de kendisidir. Çünkü her şeyi doğallıktan oluşan birinin isyanı da bir o kadar içten olur ve herkes tarafından kabul görür. Bu yüzden stratejik planların değil düz girişimleri adamı olan Behzat Ç.’nin isyanı hepimizi kaplamıştır.

Mustafa Sercan Aydın
İçerik Editörü / TDK Amiri

BluTV’nin Ortalığı Kasıp Kavuran Yerli Yapımları

önceki yazı

‘Akıncı’ Dizisinden Yeni Fragman Yayınlandı

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.