mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

İzlenmesi Gereken Haluk Bilginer Dizileri ve Filmleri

Haluk Bilginer dizileri ve filmleri ile ülkemizin en başarılı aktörlerinden biridir. Hatta seslendirme ve tiyatro ile de bize unutulmaz eserler bıraktı. Biz de bu yazımızda Haluk Bilginer dendiğinde akla ilk gelen yapımları sizin için derledik.

Masumiyet

(1997)

1997 yılı yapımı bir Zeki Demirkubuz filmi. Filmin çekimleri 19 günde bitti. Basmane’deki izbe bir pansiyonda hayatları kesişen; Uğur (Derya Alabora), ona saplantılı bir adam olan Bekir (Haluk Bilginer), annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem (Melis Tuna) ve hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf (Güven Kıraç) etrafında gelişen sıradan olayları konu almaktadır. Filmdeki “kır sahnesi” ve “pansiyondaki kavga” sahneleri en öne çıkan sahnelerdir.

Neredesin Firuze

(2004)

Levent Kazak’ın yazdığı senaryo Ezel Akay (Ezop) tarafından yönetilmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer’in yanında Demet Akbağ ve Özcan Deniz de yer alıyor. Geniş bir kadroya sahip olan film, Türkiye’de yapılmış en nitelikli müzikal filmlerden biridir. “Neredesin Firuze” İMÇ plak dünyasına hiciv dolu bir yaklaşımla Türk toplumunun içinde bulunduğu çaresizliklere getirdiği gülünesi veya ağlanası çözümleri komik boyutta sinema perdesine aktarır. Filmde renkler ve müzik başarılı oyuncu seçimiyle sunularak kendi içinde bir dramı ve komediyi barındırır.

Polis

(2007)

Polis, aksiyon-polisiye türünde sinema filmidir. Yönetmenliğini Onur Ünlü yapmıştır. Musa Rami mesleğinin zirvesinde bir cinayet masası polisidir. Kafasını meşgul eden iki şey vardır. Birisi kendisinden kırk yaş küçük üniversite öğrencisi Funda’ya olan aşkı, bir diğeri de ünlü mafya ailesi İzmitlilerin Rami ailesine yönelik bitmek bilmeyen tehditleri. Musa Rami iyi bir baba, iyi bir polis ve iyi bir aşıktır ve görünen o ki Musa Rami işi, aşkı ve ailesi arasında sıkışıp kalacaktır. Aynı günlerde aldığı bir haber ise Musa Rami’yi tamamen altüst eder.

Şahsiyet

(2018)

Yönetmenliğini Onur Saylak’ın üstlendiği, senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı, başrollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger’in paylaştığı gerilim ve suç türündeki Türk yapımı internet dizisidir. Dizi PuhuTV’de yayınlanmıştır. 65 yaşındaki adli katip memurluğundan emekli olan Agâh Beyoğlu (Haluk Bilginer) ile cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra’nın (Cansu Dere) beklenmedik şekilde kesişen yollarını nefes kesen bir dille anlatıyor.

Nuh Tepesi

(2019)

Nuh Tepesi; Cenk Ertürk’ün senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı 2019 yılı yapımı Türk filmidir. Nuh Tepesi, babasının ölmeden önceki son dileği olan köydeki “Nuh Ağacı”nın altına gömülme isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer’in, ağacın kadim zamanlardan kalma olduğuna inanan köylülerle olan hikâyesine odaklanıyor. Ömer, eşi Elif’le zor günler yaşamaktadır.

Yetişkinler İçin Animasyon Filmleri

önceki yazı

Meslek Tanıtım Günleri Niteliğinde Kemal Sunal Filmleri

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.