mizahgastesi bardak
Haber

KADIN Yönetmenlerin Elinden Çıkmış Fıstık Gibi 5 Film

O kadar derleme yapıyoruz yönetmenlerin neredeyse hepsi erkek. Bir sürü ödüllü film, ödüllü yönetmen.. Peki kadın yönetmenlerin filmleri nasıl? Biz de dedik; kadın elinin değdiği her şey bir başka güzeldir ve size tadından yenmez. Sizler için enfes bir liste hazırladık. Ödüllerin havada uçuştuğu, fıstık gibi filmleri sizler için derledik. İyi seyirler.

Lady Bird (2017)

Filmin yönetmeni; Greate Gerwig’tır. ” Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Film Ödülü” ve daha birçok ödülün sahibi olmuştur. Aynı zamanda, En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı ve En İyi Film Oscar’ına aday olmuştur. Konusu; lise son sınıf öğrencisi Uğur Böceği’nin üniversite sınav stresi ve ergenliğin getirdiği sorunları konu edinmiştir.

We Need To Talk About Kevın (2011)

Yönetmenliğini; Lynne Ramsay’ ın üstlendiği film , Lionel Shrive ‘ in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. ” En İyi Kadın Oyuncu Dalında Avrupa Film Ödülü’ nün ” sahibi olmuştur. Filmde doğduğu günden itibaren annesiyle bir türlü anlaşamayan Kevin’ın 15 yaşından itibaren titiz bir şekilde hazırladığı katliam öyküsünü anlatılıyor.

Lost in Translation (2003)

Yönetmenliğini Sofia Coppola yapmıştır. ” En İyi Özgün Senaryo Oscar’ ı ve Bağımsız Ruh En İyi Film Ödülü’ ” ve daha birçok ödülü almaya hak kazanmıştır. 4 dalda Oscar’a ve daha birçok ödüle aday olmuştur. Filmde farklı sebepler yüzünden Tokyo’ ya gelen ve bir otelin barında yolları kesişen iki insanın dostlukları anlatılmıştır.

Portrait Of a Lady On Fire ( 2019)

Yönetmen ve senarist koltuğunda Celina Sciamma’nın yer almaktadır. Türkçe karşılığı “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” anlamına gelen film, Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü’nün yanı sıra birçok ödülün sahibi olmuştur. Aynı zamanda ” Altın Palmiye ” ve daha birçok ödüle aday olmuştur. 18. yüzyılın sonlarında bir ressamın, soylu bir bir kadının portesini çizmek için görevlendirilmesi ve aralarında geçen aşk hikâyesini anlatan film; sade bir üslupla gönülleri fetih etmeyi başarmıştır.

Nomadland ( 2020)

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Chloé Zhao yapmıştır. Festivallerde kendinden sıkça söz ettiren ve eleştirmenler tarafından övgü seline maruz kalan film, 78. Altın Küre Ödülleri’ nin sahibi olmasının ardından, 93. Oscar Ödülleri’nin de sahibi oldu. ” En İyi Yönetmen Ödülü” ve başrol oyuncusu Frances McDormand En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Film, 2008 krizi sonrası her şeyini kaybeden altmışlarında bir kadının yaşadığı göçebe hayatı ele alıyor.

Ekranın Değil Namlunun Ucundaki Gangster Filmleri

önceki yazı

Korku ve Gerilim Sevenler İçin Tir Tir Titreten Filmler

Sonraki Yazı

Yorumlar

Yoruma Kapalı.