mizahgastesi bardak
Derleme

Kahkahanızla Renklenecek 5 Charlie Chaplin Filmi

0

‘’Kahkahasız geçen bir gün boşa geçmiş bir gündür.’’
Charlie Chaplin

Büyük usta Charlie Chaplin, küçüklüğümden beri hayranlıkla ve şaşkınlıkla izlediğim; jest ve mimiklerini örnek aldığım favori oyuncularımın zirvesinde yer alıyor. Ses, hayatımızda bu kadar önemli ve etkili bir konumda olmasına rağmen nasıl oluyor da sadece hareketleriyle ve mimiklerini kullanarak sessiz bir şekilde milyonlarca insana komedi, aşk, hüzün gibi onlarca duygu yaşatabiliyor diye küçüklüğümden beri kendime sorarım ve cevabını bulabilmek için sürekli filmlerini izlerim. Sanırım tek bulabildiğim cevap: ”Samimiyet”

Sizlerin daha farklı cevapları olacağını düşündüğümüz için Mizah Gastesi olarak duygu kuşağı yaşatacak 5 Charlie Chaplin filmini sizler için derledik.

5.The Immigrant

Beş parası olmayan bir göçmen, Avrupa’dan New York’a giden bir gemide tek başına yolculuk yapıyor. Güzeller güzeli Edna ise hasta annesiyle birlikte yolculuk yapmaktadır. Şarlo, gemide kumar oynarak bir sürü para kazanır. Ancak kazandığı parayı asla kendisi için kullanamaz.

4. Behind the Screen

Kahramanımız David ünlü bir sinemadaki dekorcunun yanında çırak olarak çalışıyor. Goliath işlerin hepsini Şarlo’ya yaptırıp kendisi yapmış gibi gösteriyor. Bu sırada Edna adlı bir genç kız erkek kılığında sinemada çalışmaya başlar ve olaylar çığrından çıkar.

3. A Night Out

Charlie Chaplin’in hem başrollüğünü hem senaritliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği 1915 yapımı bu film, Charlie ve Edna’nın birlikte oynadıkları ilk film olmasıyla büyük önem taşıyor. Charlie ve Ben şehirdeki bar ve restoranları gezerlerken barlardan birinde kavga çıkmasıyla olaylar zinciri başlar.

2.The Circus

Tramp, kendisini yankesici sanan bir polis tarafından kovalanmaya başlar. Koşarken aceleyle bir sirke girer o anki heyecanla sergilediği doğaçlama figürleri sayesinde sirkin patronu Tramp’ı işe alır. Ancak patron bir süre sonra Tramp’a daha farklı görevler vermeye başlar.

1.The Gold Rush


Altın avcısı
olan Tramp ünlü altın bölgelerinden olan Klondike’ye gider ve altın aramaya başlar. Kötü hava şartlarından dolayı bir kulübeye sığınan Tramp, burada kaçak bir mahkum ve bir başka altın avcısıyla karşılaşır. Bu üçlünün akıl almaz maceraları trajikomik duygular yaşamamıza sebep olur.

Arda Tetik
İçerik Sağlayıcı / Birazcık Mimar

Gülse Birsel’in Rol Aldığı 5 Harika Yapım

önceki yazı

Vişegard Dörtlüsü Komedi Klasikleri, Ankara Film Festivali’nde!

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme