mizahgastesi bardak
Derlemeİnceleme

Karanlığı Gölgeyle Yansıtan Tür: Film Noir/Kara Film ve 5 Film Önerisi

0

Bizi suç dünyasının, insanlardaki kötücül yanın karanlık arka sokaklarına götüren kara film terimi, ilk olarak 1946’da ortaya çıkmıştır. Kara Film; izleyicisine, her insanın içinde bir karanlık yan olduğunu ve herkesin bir şekilde kötülüğe bulaştığını anlatır. Siyah-beyaz efektiyle, yozlaşmış şehir hayatını, karanlık sokaklarda yaşanılanları çarpıcı bir şekilde kameraya yansıtır. Amerika’da yaşanan büyük bunalımın da etkisiyle ortaya çıkan kara filmler; Alman dışavurumculuğu ve dedektiflik romanlarından etkilenmiştir. Her tür gibi Kara film türünün de belli başlı yönetmenleri ve özellikleri vardır. Türün en bilinen ve konuşulan yönetmenlerinden bazıları; Michael Curtiz, Howard Hawks, Charles Vidor, Fritz Lang’ dir. Kara filmin bazı özelliklerini de şöyle sıralayabiliriz;

Filmde mutlaka bir suç veya suçlu bulunur; Suç devlet birimlerinde yapılan bir yolsuzluk gibi geniş kapsamlı bir suç da olabilir, bir aldatma veya cinayet de olabilir. Ve tabii bu suçu araştıran bir dedektif bulunur.

Femme fatale: Kara film, izleyicisine, kadınların masum olmadığını, çekiciliklerini kullanarak suça teşvik eden ve suça sürükleyen bireyler olduklarını anlatır.

Panjurlar veya parmaklıklarla yaratılan kafes görüntüsü: Bireyin sıkışmışlık duygusu ve kapana kısılmışlık hissini vermek için kullanılır. Karanlık odanın penceresinden içeri giren ışık, panjurlar veya parmaklıklar sayesinde odada şeritler oluşturur ve odadaki kişinin bir kafeste olduğu görüntüsü sunulur.

Gölge çekimleri: Filmlerin çoğu sekansında eşyalar ve karakterler üzerine düşen gölgeler veya karakterlerin gölgeleri kullanılır.

5 Kaliteli Film Noir

Derin Uyku/Big Sleep

Raymond Chandler’in romanından uyarlanarak çekilen film aslında kitaba pek sadık kalmamış ve yönetmen bir takım değişiklikler yapmıştır. Filmin senaryosu başarılı yazar William Faulkner tarafından yazılmıştır. Filmin konusu ise bir General’in yeraltı çetesi tarafından, kızlarıyla tehdit edilmesi üzerine, tuttuğu özel dedektif Philip Marlowe’un araştırmaları ile gelişecektir. Marlowe, general Sternwood’u tehdit eden çete ile generalin kızları arasında bir ilişki olduğunu fark edecektir.

Gilda

Charles Vidor’ un yönetmenliğini üstlendiği filmde Gilda karakterini, güzel oyuncu Rita Hayworth canlandırmıştır. Filmde, Kara Film türünün önemli özelliklerinden femme fatale karakteri, başrol oyuncusu Rita Hayworth’ un hayat verdiği Gilda rolü üzerinden izleyiciye sunulmuştur. Filmde Ballin Mudson bir kumarhane işletmektedir ve etrafında bir sürü adamı vardır fakat en güvendiği insan Johnny Farrel’ dir. Gilda karşı konulmaz çekimiyle birbirine güvenen bu iki erkeğin arasının bozulmasına sebep olur. Film femme fatale özelliğini seyirciye çok iyi aktararak türün önemli filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

Sunset Bulvarı/Sunset Boulevard

Billy Wilder’ ın yönettiği filmde Norma Desmond, bir dönemin çok beğenilen sessiz film oyuncusudur. Norma, yaşlanmasıyla beraber eski şöhretini de kaybeder, fakat o eskiden sahip olduklarına tekrar kavuşmak uğruna her yolu göze aldığı bir mücadeleye başlar. Film Hollywood stüdyolarında dönen kirli işleri, ve türlü oyunları göz önüne sermesiyle bu sistemde yer alan herkese, tokat gibi bir eleştiri yapmıştır.  

Ölüm Korkusu/The Big Heat

Filmin yönetmen koltuğunda Alman Dışavurumculuk akımının önemli isimlerinden biri olan Fritz Lang yer alıyor. Nazi rejiminden kaçıp Almanya’ dan Amerika’ya göç eden Lang Kara Film türünün öncüleri arasında yer almaya başlamıştır. Big Heat’ te, femme fatale karakterinin bir erkek üzerinden anlatılması filmi tür içerisinde önemli bir yere oturtuyor. Filmde; eşi vahşice öldürülen ve yakın arkadaşı intihar eden özel bir dedektifin, neredeyse şehre hakimiyet kuran bir yeraltı çetesiyle girdiği zorlu mücadele anlatılıyor.

Yedi/Se7en

Usta yönetmen David Fincher’ ın, yaratıcı zekasını kullanarak yönettiği Seven, son dönem noir filmler arasında yer alır. Film, hem senaryosu hem de oyuncu kadrosuyla  kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasında diyebiliriz. Kara Film türünün olmazsa olmazlarından dedektif karakterini filmin başrolleri Morgan Freeman ve Brad Pitt paylaşıyor.  Bu iki dedektif bu sefer sıra dışı bir vaka ile karşı karşıya kalır. Bir seri katilin yedi ölümcül günah ile bağdaştırdığı cinayetlerin peşine düşerler.

Jinda Zilan Kılıç
Sinema Yetkilisi / Kült Film Savunucusu

  Altan Erkekli’nin Derinlere Nüfuz Eden 5 Yapımı ve 15 Repliği

  önceki yazı

  Ünlü Şairlerimizin Kaleminden Geçip Bestelenen Şiirler

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  Yorumlar

  Yoruma Kapalı.

  Daha Derleme