mizahgastesi bardak
Ayın YazarıDerleme

Kendi Filmlerinde Boy Gösteren Yönetmenler

0

Çoğu yönetmen, filminin bir karesinde mutlaka seyirciye görünmesi bir dönem sinemada modaydı. Hitchcock’tan Tarantino’ya bu modayı takip eden usta yönetmenleri hatırlayalım.

Alfred Hitchcock 

Gerilim filmlerinin en baba yönetmeni olarak kabul edilen ve Psycho, North by NorthwestVertigo, Rear WindowThe Birds gibi bugün bile güncelliğini koruyan filmlere imza atan Alfred Hitchcock, yönettiği filmlerde en çok görünen isim.

Quentin Tarantino 

Sinema kariyeri boyunca sayısız ödül ve başarının sahibi olan efsane yönetmen Tarantino, Pulp Fiction’dan Kill Bill’e, Zincirsiz’den Inglourios Basterds’a kendi zamanını aşıp her dönem popüler olan filmlere hayat verdi. Yönetmenliği kadar güçlü kalemiyle kendisine iki oscar getiren senaristliği ve oyunculuktaki profesyonelliği de cabası.

Tom Hanks 

Yeşil Yol, Forrest Gump, TerminalCast Away gibi unutulmaz filmlerin başrollerinde oyunculuğuyla sinemanın aranan aktörlerinden biri olmayı başaran ve bu başarıyı iki Oscar’la taçlandıran Hanks, kamera arkasına geçerek birikimlerini yönetmenlik kategorisine de taşımıştır. Larry Crowne ve Hayal Şarkısı filmleri de her iki meziyetini de gösterdiği filmlerden olmuştur.

Ingmar Bergman 

Filmleri sinema tarihine başyapıt olarak geçen İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman, bugün bile yönetmenliğini gerçekleştirdiği eserlerle birçok sinema akademisinin parmakla gösterdiği yönetmenler arasında yer alıyor. Yedinci Mühür, Yaban Çilekleri, Bir Evlilikten Manzaralar ve daha önemli birçok filmiyle sinema tarihinde kök salmıştır. Ünlü yönetmenin listeye girmesine vesile olan efsane filmi Persona‘dır. 

Martin Scorsese 

Yönetmenlerin yönetmeni Martin Scorsese, Taxi Driver gibi yeni nesil sinemaseverlerin de hayranlığını kazanan birçok filmiyle adını sinema tarihine altın harflerle yazdırdı. Scorsese’ın yönetmenliği kadar kadrajına oyuncu olarak girdiği filmleri de bulunuyor. Bunların arasında; Taxi DriverThe King Of ComedyGangs Of New York ve Hugo gibi yapımlar yer alıyor. 

Nuri Bilge Ceylan

Cannes’da aldığı büyük ödülle bizi dünya sineması klasmanında hayli gururlandıran yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan, kendine has bir yönetmendir. Fotoğrafçılıktan gelen yönetmenimiz, İklimler filminde hem yönetmen hem de oyuncu kimliğiyle yer almıştı.

 Zeki Demirkubuz 

Türk sinemasının bağımsız yönetmeni Zeki Demirkubuz, sinemamızın en etkileyici ve iz bırakan filmlerinin yönetmenidir. Masumiyet ve sonradan çektiği ama aslında hikayenin başlangıcını anlatan Kader adeta  zihinlerimizi tokatlayan dramatik aşk filmlerinin yanı sıra, Kıskanmak, Yeraltı, Üçüncü Sayfa ve Yazgı gibi efsane filmlerin de mimarıdır. İlk filmlerinde bir kare de olsa gördüğümüz usta yönetmen en büyük oyunculuk deneyimini 2015’de izlediğimiz Bulantı filmiyle beğenimize sunmuştu . 

Uğur Bakım
Detay Ustası / Tarantino Reis

Robert Pattinson’ın Koronavirüs Testinin Pozitif Çıkması Üzerine The Batman Filminin Çekimleri Ertelendi

önceki yazı

Konuşmadan Güldürebilmek: 5 Jest ve Mimik Ustası

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.