mizahgastesi bardak
Derleme

Komedinin Kraliçesi Demet Akbağ’ın Canlandırdığı 5 Unutulmaz Karakter

0

Demet Akbağ‘ın ilk olarak 1982’de başlayan tiyatro kariyeri, İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan sonra; Kent Oyuncuları, Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi ülke tiyatrosuna damga vuran tiyatro ekiplerinde yer alarak devam etti. Komediyi ve sanatı; farklı ve köklü tiyatro ekiplerinde yer alarak deneyimledi.

1986 yılında Kemal Sunal’ın başrolünde yer aldığı Davacı ile başlayan sinema yolculuğu, 34 yıldır hayatımızı renklendirmesiyle devam ediyor. Komediye yeni bir bakış açısıyla bakmamızı sağlayan; bize göre komedinin kraliçesi olan Demet Akbağ‘ın 5 unutulmaz karakterini sizler için listeledik.

5. Firuzan

Ata Demirer’in senaryosunu kaleme aldığı Eyvah Eyvah serisinde; İstanbul’un gece kulüplerinde çalışan Firuzan karakterini canlandırdı. Bu seriden yıllar önce Bir Demet Tiyatro’da canlandırdığı Züleyha karakteri; adeta bu karakterin öncüsü oldu diyebiliriz.

4. Sıti Ana

Sermiyan Midyat‘ın deyimiyle ”vücuduyla bile şive yapan kadın olarak” tanımlanan Demet Akbağ’ın; Hükümet Kadın’daki Xate karakterinden önce şive komedisini hayatımıza kattığı karakterdir desek yanılmayız. Vizontele’ye fazlasıyla renk katan bu karakter; seride yer aldığı 2 filmde de ne kadar başarılı canlandırıldığını kanıtladı.

3. Züleyha

Bir Demet Tiyatro’da 8 farklı karaktere hayat veren oyuncunun canlandırdığı Züleyha karakteri; yeri geldiğinde tatlı mı tatlı, yeri geldiğinde fazlasıyla sert olan bir kadındı. Tek hayali şarkıcı olmak isteyen bu karakterimizin Saldıray Abi’mizle olan diyalogları hala kahkaha atmamıza sebep oluyor.

2. Feriştah

Özellikle geçtiğimiz aylarda Çok Güzel Hareketler Bunlar 2’de tekrardan izleme şansı bulduğumuz Feriştah karakteri; Mükremin Çıtır’a yönlendirdiği aşk dolu repliklerle hala aklımızda! Fentezi kadını Feriştah; tam anlamıyla dişilik kelimesinin karşılığını veriyor.

1. Firuze

Bu yaz sinemalarda yeniden kavuşacağımız Firuze karakteri, bizim için belki de Demet Akbağ’ın en unutulmaz karakteri olabilir. Neredesin Firuze’ye ”ben hep evdeyim” olarak karşılık veren bu karakteri; aynı filmde 2 farklı kişilikte izledik. Hem zengin bir kadına, hem de psikolojik sorunları olan bir kadına aynı filmde ayrı ayrı şahit olduk.

Ezel Akay’ın yönetmenliğini üstlendiği Neredesin Firuze’nin yanında; pandemi nedeniyle ertelenen yine bir Ezel Akay filmi 9 Kere Leyla da önümüzdeki aylarda vizyonda yerini alacak. Tüm karakterlerini severek takip ettiğimiz Demet Akbağ’ın Leyla karakterini de büyük bir merak ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

Süleyman Dindar
metin yazar, içerik üretir.

Kovala Filmi EXXEN’de Yayınlanacak

önceki yazı

Ödül Kokan Film: Parazit

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme