mizahgastesi bardak
Derleme

Komediye Yeni Bir Pencereden Bakmanızı Sağlayacak 5 Dizi-Film

0

Komediye nereden bakarsanız bakın, kendisi büyük bir dert anlatma sanatıdır. Kimisi derdini ‘sadece’ güldürmek olarak seçerken, kimisi de anlatmak istediği hikayeleri içine komedi serpiştirerek anlatır. Örneğin Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmler‘de biraz da olsa tepki almasının sebebi de budur. Çünkü kendisini G.O.R.A.‘dan beri izleyen insanlar kendisinden ‘çok komik’ yapımlar beklerken Cem Yılmaz; Her Şey Çok Güzel Olacak, Hokkabaz ve Pek Yakında filmlerinde yaptığı gibi dert anlatmayı seçmiştir. -ki Karakomik Filmler‘deki Deli hikayesi, bana göre son yılların en iyi filmlerinin arasında-

Biz de komediye ‘dert’ olayını katarak güldürmeyi seçmiş yapımlardan bazılarını listeledik. Dizi ve filmlerden oluşan bu liste; farklı farklı tarzlar barındırsa da, komedinin dert tarafına çok iyi ışık tutuyor. Dram komedi filmlerine gelin hep birlikte göz atalım.

5.Aykut Enişte

Son yılların öne çıkan komedyeni Cem Gelinoğlu‘nun yazarları arasında bulunduğu ve başrolünü üstlendiği bu yapım; son zamanlarda izlediğimiz en doğal hikayelerden. Zaten sayfada Aykut Enişte‘yi birkaç defa daha önermiştik. Filmde; 2 aileye aynı anda enişte olmaya çalışan ve içine girdiği dramatik durumla bizi baş başa bırakan komik adamın öyküsü ele alınıyor.

4.Crashing

Komedinin başına gelmiş ‘en güzel şeylerden birisi’ olan Phoebe Waller-Bridge tarafından yazılmış dizide Bride başrol olarak da karşımıza çıkıyor. Herkes(biz de dahil) kendisinin Fleabag adlı yapımını önerirken, biz bu eşsiz ve yeni bir komedi anlayışına yelken açan hikayesini önermek istedik. Dizide; eski bir hastanede yaşayan bir grup arkadaşın hikayesi ele alınıyor.

3.Pek Yakında

Konu Cem Yılmaz olunca bizim cephede işler biraz değişiyor. Ülke komedisine kattığı şeyler, Hokkabaz ve Her Şey Çok Güzel olacak hikayeleri tartışılmaz derecede tatmin edici. Pek Yakında ise Cem Yılmaz’ın en sevdiğim, en içten duygulara hitap eden filmi olabilir. Cem Yılmaz keşke Pek Yakında tadında, dert anlatma odaklı bir dizi projesi başlatsa ve müptelası olsak… Filmde ailesini geri kazanmaya ve hayata tutunmaya çalışan Sinemanın Gururu Filmci Zafer‘in hikayesi ele alınıyor.

2.The Truman Show

Dünyada komedi denince ilk akla gelen isimlerden olan Jim Carrey‘in en farklı projesi olan The Truman Show, televizyon dünyasına yapılmış en önemli eleştirilerden birisi olabilir. Filmin senaryosu ise; sinemaya başlamak isteyen herkesin ders niteliğinde bakması gereken bir yapıya sahip.

1.Hayat Güzeldir (La vita è bella)

Dünya sinema tarihinin belki de ‘EN İYİ’ filmlerinden bir tanesi olan bu muhteşem filmde; İkinci Dünya Savaşı sırasında parçalanmak zorunda kalan hayatlara dikkat çekiliyor. Hikaye, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umudun olduğuna, her zaman bir çıkış yolunun bulunduğuna dikkat çekiyor. 3 dalda OSCAR kazanan bu filmi izlediyseniz tekrar izlemeli, izlemediyseniz hemen bu gece izlemelisiniz!

Süleyman Dindar
metin yazar, içerik üretir.

Karakterleriyle İz Bırakmış 5 Ata Demirer Filmi

önceki yazı

Müzikleri Kadar Oyunculuklarıyla da Nam Salmış 5 Şarkıcı

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yoruma Kapalı.

Daha Derleme